• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Någon annan ung friluftsintresserad?

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ung SkåneTjej!

Hej! Tjej på 16 sommrar, men trivs med lite äldre människor. Har varit intresserad av friluftsliv ett tag nu och uppfyllde en dröm i somras när jag stog på kebnekaises topp på min födelsedag:). Hur avancerade är ni inom friluftandet? Bor i mitten av skåne men studerar i Malmö. Trevligt med ungt folk, hoppas på lite intressanta diskussioner:) Mvh Liisa
 
ja jag vet :)

jag e 20 och 5 dagar men ja tänkte att det skulle gå bra ialf
e en kille från sthlm som länge har fjällvandrat med familj men känner nu att jag vill träffa lite folk i min ållder som har samma intresse!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag är 19 och pluggar till landskapsarkitekt i Alnarp (Lomma). Jag och ett par kompisar har startat upp ett friluftsutskott till studentkåren. Vi sätter igång med de första aktiviteterna lö 19/1 med en dagsutflykt till måkläppen. Om det är några som är intresserade av att hänga med oss ut så maila till per.crona snabela gmail.com, inte bara den 19 utan när som helst så kan jag maila ett preliminärt program. Vi kommer att göra allt från att hänga med naturbussen till vinterturer i fjällen.

Per
 
Jag finns här!

17, 18 år i mars född -90, bor i Bromma - Stockholm.
Intresserad utav klättring och fjällvandring, dock har båda intressena legat på sparlåga allt för länge så nu i veckorna ska jag ta mig till Salveo Gym / Vertikal i Sundbyberg och ta och köpa mig ett klätter- & gymkort. Fjällvandringen får bli till nästa år,
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.