Nästan krock med räv

mest flygfän

Gråsparvar & pilfinkar har fått matberedar-behandling av ekrarna när man cyklat brevid häckar (har fått för mig att detta är vanligast nu på våren). En stare flög in i mig när jag cyklade med häckar på båda sidor om cykelvägen i Lund. Blev ett rejält blåmärke på mig, men staren flög vidare om än vingligt.

En kompis lyckades med bedriften att köra rätt in i sidan på en Älg. Vi hade varit ute och långkört med våra fiiiina mintblåa & gröna 80tals racers från Italien och vi hade varit ute lite väl länge. Han var sen hem och pinnade på ordentligt sista biten (den utan väglysen). Han hörde ett brak sen slog han sig rejält.

Totalt demolerad cykel. Mängder av skrapsår samt en rejält stukad handled och sträckning i ryggen. Det va resultatet för kompisen. Hur det gick för älgen vet jag inte... men den blev nog mör den mé.

BZ/
 
Höll på att paddla in i en dö ko i helgen, men räddade situationen med en ko-ntring. Eftersom isen gick upp i tisdags misstänker jag att den gamla regeln "ingen ko på isen" hade kunnat rädda ett liv i vinter.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Kolliderat med en hjort, det kostade en ny framflygel och förardörr. Hjorten tog markägarn hand om....
Cyklat över en katt, den försökte springa mellan hjulen, det gick för fort och den blev där. Några fåglar i ekermixern men hitintills har ego alltid kunnat cykla hem.
Vildsvin har korsat vägen precis framför mig i mörkret och de verkar obra att kollidera med....ta i trå,
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips