Multifuelbrännare till Trangia?

Peter Svensson

Gäst
Hej!
Finns det någon bra multifuelbrännare till Trangias lilla kök. Jag har märkt att jag kommer få en dyrbar utgift på gasen till mitt kök, funderar därför på att byta!


/Peter
 
Multifuel kök

Det finns brännare som går att sätta in i Trangia, Optimus Explorer bla. Men frågan är om du ska bygga in en multifuel brännare? Det är oftast bättre att köpa ett bra multifuel kök typ Primus MFL och använda det separat tillsammans med dina kastruller.


/Anders Nilson - Utsidan
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Peter Svensson

Gäst
varför separat?

Hej Anders!


Varför är det bättre att använda det separat istället för att sätta in det?


Peter
 
Läs om KAP i inlägg 148 osv.

KAP är väl bäst att köra på fotogen men ska gå att använda med andra bränslen också. Se tidigare inlägg på listan.


(Ofta är man ju inte först att fråga) ;-)


http://www.utsidan.se/forum/get/food/148.html


http://www.utsidan.se/forum/get/food/143.html


Det finns fler, tror jag


/Henke
 

urban.norstrom@boliden.se (Urban)

Gäst
Tänk till.

Ett KAP-kök kostar ca: 1000kr, hur mycket gas får du för det? Som jag ser det är enda anledningen till att köpa ett fotogenkök eller MFS:kök om man behöver det för vinterbruk eller möjligen om man åker utomlands där gasen är svårare att få tag på. Har själv köpt ett KAP-kök till lilla trangian (no 27) för vinterbruk och det funkar utmärkt med Statoil blå. Annars är det gas (numer i lilla trangian) som gäller för övriga årstider. Min absoluta uppfattning är att gas inte är dyrt, 80 kr/vecka kan man väl inte klaga på? Lägg hellre pengarna på en dyr och lätt sovsäck (om du ska använda tält) av dun, så har du genast sparat ihop extravikten för trangiat. Du har ju fått förslag om att köpa ex. Primus MFS men det är bara bökigt att laga mat när kastrullerna inte står stadigt i köket som de ju gör i trangiat.


MVH Urban
 
Ja, varför separat?

Den frågan ställer jag mig också. Ett komplett Trangia torde väl vara smidigt om något. Och så är det ju en vindsäker enhet.


Men det kan ju vara lite mer status i att ha separata enheter att plocka med. Fast ibland kan det kanske vara bra. Men som regel är det väl bättre med så enkelt som möjligt.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.