Modifiera Trangia gasolbrännare

Jag har ett Trangia 27 med Trangias (Primus) gasbrännare till, kanonbra men lite tungt på
soloturer.

Har observerat att på undersidan av gasbrännaren finns en gänga som sticker ut.
Fick en ide om att man borde kunna tillverka en benställning (hopvikbar)
med stöd för kastrull i aluminium för att få ner vikten lite
för ensamvandring under sommartid, typ lågbudget-Primus ExpressSpider.

Någon som testat ?
 
Kolla i soporna efter en plåtburk som har dina kastrullmått höjd o bredd, o klipp till den så att den passar, vindskydd på köpet o nästan gratis, kanske helt gratis ?
Har du ingen så har närmsta restaurang el catering det.
Annars köp storburka med tomatsås i affären som du kan påsa ner i flera påsar till pizzamackorna eller köttgrytan sedan.
 
Jo, visst skulle det väl fungera, men jag tänkte mig mera en smäcker lätt benställning som går att vika för att ta mindre plats i ryggsäcken.
 
Plåtburk v.2.0

Jo, visst skulle det väl fungera, men jag tänkte mig mera en smäcker lätt benställning som går att vika för att ta mindre plats i ryggsäcken.

Ta en annan plåtburk som passar brännaren och najja (vira med ståltråd) fast 3 st rörbitar på insidan genom hål så najjandet blir på utsidan. Bocka till 3 st bitar av nån metall-ten i form av ett L, stoppa dessa i rören och bocka till en gång till så det blir som ett digitalt C. Kärl- och benstöd i ett och som kan vändas inåt.

Gjorde en liknande till spritkoppen av perforerad alu-plåt som fungerade riktigt bra, satte 3 st skruv och mutter rakt in genom burken för att hålla upp brännaren så att det blev mer som en enhet.
 
Senast ändrad:
har faktiskt gjort en mycket enkel sådan, men har aldrig provat den. tycker den känns lite instabil, bilder kommer om ni vill. vill minnas att det var en typ av fingänga, alltså inte riktigt "vanlig standard".
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Kisslösning

Seobserver: vi som inte förstår alla förkortningar o dyl, förtydliga kisslösning och PR. Skriv vad som menas ! jag vill också hänga med och begripa

Junioren
 
KISS = Keep It Simple, Stupid - luddigt översatt "den enkla lösningen"
PR = Pocket Rocket (toppmonterad gasbrännare från MSR)
 
Kom igen nu och presentera en enkel ritning så man begriper !!

Junioren

Ritprogram är inte lump, än, så tyvärr blir det beskrivningar istället.

Tänk en större cirkel, med tre mindre cirklar triangulärt i ytterkant. Från var och en av de mindre cirklarna sticker det ut ett spröt. Så ser den ut både upp- och underifrån. Givetvis kan det behövas klippas och borras lite för luftinsläpp etc. men lite ska man få tänka ut själv.
 
såhär gjorde jag, fast jag har aldrig provat det på riktigt, känns som kastrullstöden skulle ha större yta. Och ganska mycket värme leds från brännarkroppen ut i dom breda aluminiumbenen, dom blir varma. gjorde en frigång på muttern, så man drar den i botten, så roterar benen runt halsen på muttern, med litet litet spel.
tror att gängan är M8*0.75mm (istället för 1,25 som en vanlig m8 är)

det finns plats för förbättringar...
 

Bilagor

  • 1.JPG
    1.JPG
    71.2 KB · Visningar: 1,922
  • 2.JPG
    2.JPG
    72.3 KB · Visningar: 1,718
  • 3.JPG
    3.JPG
    61.3 KB · Visningar: 2,157

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips