Malmö

Inlines i och kring Malmö

Hej!

Skånes isseglarklubb "SIK" kör inlinesturer på torsdagar eller annan lämplig dag i "Malmöregionen" under nästan hela den "isfria" säsongen, och har gjort så i ett flertal år! Finns på http://sik.skridsko.net/

Bara som ett tips!
Mvh!
 
Ehrsa, har du möjligtvis mer info om kommande torsdag? (http://sik.skridsko.net/sommaraktiviteter/inlines.htm)

Hej!

Nej, tyvärr! Jag bor inte i den delen av landet, men har läst deras färdrapporter med ibland tillhörande bilder, och dom verkar rätt så flitiga. Och "regionen" Skåne verkar ha många fina stråk att upptäcka! Åkte själv i Malmö för ett par år sen i samband med en semestervistelse och upplevde det som jättefint då! Färdrapporterna kommer jag numera inte åt, vilket är synd..

Mvh!
 
Inga fler som är sugna att köra på söndag? Hade vart grymt att få ihop ett gäng.. :) Var precis ute och åkte lite och känner mig fruktansvärt taggad. Kom igen nu allihop! :D
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Hade gärna åkt på söndag, men kommer vara iväg på semester då. Söndagen därpå är i alla fall jag öppen för förslag! :)
Övriga som är intresserade av söndagsturer - tack och lov är inte vintern här än! Häng på!
 
Någon som är ute på turer Malmö/Lund i år? Jag har varit ute en hel del sedan årskitet nästan, men mycket andra inlines-åkare har jag inte sett. Finns intresse för gruppåkning?
 
nu är jag med igen

lyckades precis prenumerera på tråden så nu svarar jag lite snabbare. blev det något den 23e?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips