Macpac Epic 150 Insats

Enligt macpac själva så har den komforttemp på +14 grader. Ur den synvinkeln är den dyr.
http://www.macpac.co.nz/catalogue/p...8aa0c/NZ/bae84609-4f4b-4f8b-baca-766fbbb96379


Att den kan vara dyr för den komfort temperaturen är jag medveten om.
Men vad jag är ute efter är en säck som är lätt och som klarar 3 säsonger i Skåne.

Den lättaste jag hittat tidigare är Marmot Atom.
Vilken är bra mycket dyrare och dessutom "något" för varm för mig.

//Peter, som har en Haglöfs LIM 50 ner till +5gr
 
Testmetod...?

En fundering...det står förvisso att Alla deras sovsäckar testas i Europa, men det står inte vilken testmetod(typ EN 13537...) som komforttempen är angiven efter..!

//A
 
Senast ändrad:
Årsmedeltemperaturen brukar vara en indikator på sovsäcksbehovet, Lund +6,4 grader i min gamla tabell. Nattmedel brukarar vara ett par streck kallare. Själv i Skåne kör jag gärna de tre med en nolladad säck, går att bruka som täcke sommartid.
Liten volym får aldrig bli ett huvudargument, i så fall lämna sovsäcken hemma! Sömn är huvudargumentet.
//J
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Får nog hålla med Seob... Medeltempen i Västragötaland har i år inte varit speciellt hög. Jag började sommaren med en kall sommarsäck men insåg snart att den inte skulle hålla måttet. Inte ens med kläder på höll jag mig varm. Så jag inhandlade en Marmot Never Winter (comf. runt 0). Och inte nog med att det är en skön säck att sova i (inte plastig), den är ganska lätt, varm och förhållandevis billig (1800:). Vikten är 850g (totalt).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips