Macpac Epic 150 Insats

Enligt macpac själva så har den komforttemp på +14 grader. Ur den synvinkeln är den dyr.
http://www.macpac.co.nz/catalogue/p...8aa0c/NZ/bae84609-4f4b-4f8b-baca-766fbbb96379


Att den kan vara dyr för den komfort temperaturen är jag medveten om.
Men vad jag är ute efter är en säck som är lätt och som klarar 3 säsonger i Skåne.

Den lättaste jag hittat tidigare är Marmot Atom.
Vilken är bra mycket dyrare och dessutom "något" för varm för mig.

//Peter, som har en Haglöfs LIM 50 ner till +5gr
 
Testmetod...?

En fundering...det står förvisso att Alla deras sovsäckar testas i Europa, men det står inte vilken testmetod(typ EN 13537...) som komforttempen är angiven efter..!

//A
 
Senast ändrad:
Årsmedeltemperaturen brukar vara en indikator på sovsäcksbehovet, Lund +6,4 grader i min gamla tabell. Nattmedel brukarar vara ett par streck kallare. Själv i Skåne kör jag gärna de tre med en nolladad säck, går att bruka som täcke sommartid.
Liten volym får aldrig bli ett huvudargument, i så fall lämna sovsäcken hemma! Sömn är huvudargumentet.
//J
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Får nog hålla med Seob... Medeltempen i Västragötaland har i år inte varit speciellt hög. Jag började sommaren med en kall sommarsäck men insåg snart att den inte skulle hålla måttet. Inte ens med kläder på höll jag mig varm. Så jag inhandlade en Marmot Never Winter (comf. runt 0). Och inte nog med att det är en skön säck att sova i (inte plastig), den är ganska lätt, varm och förhållandevis billig (1800:). Vikten är 850g (totalt).
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.