Lofoten med barnen

Hej!
Till midsommar planerar jag, min fru och våra två barn (6 & 8 år) att åka till Lofoten, Norge. Vi ska tälta och ska vara där i 2-3 nätter och har då tänkt slå upp ett basläger och göra dagsutflykter. Vi kommer ha tillgång till bil och tar gärna emot förlag på platser man kan besöka. Barnen vill se stränder med turkosblått vatten och vi vuxna tar oss gärna upp på en höjd där vi kan njuta av utsikten.

Till mina frågor: hur är det med camping platser, får man tälta vart man vill eller finns det specifika platser? Vi hörde talas om en gratis campingplats vid en strand i Haukland men har inte kunnat hitta närmare information ikring det (finns det tillgång till WC, vatten mm?). Vi föredrar nästan en camping med tillgång till någons slags toalett då detta är första gången barnen följer med på en längre tur. Vet ni av någon lämplig plats?

Tack på förhand!
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Har varit där och paddlat vid ett par tilfällen. Bra offentlig camping längst i SV vid Å. Vildcamping från bilen knepigare antingen branta klippor eller hus vid vägarna typ. Mkt lättare men inte helt enkelt hitta tältplats med kajak.

Vid vandrarhemmet på Röst kan ni campa. Rösts fågelberg är fantastiska.

Thure
 
Vi hyrde kajak och paddlade lite kort vid Henningsvaer. Kan fungera med barn...

http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=2880165
Magisk strand som du även kan ta bilen direkt till

14629584084_7399364d84.jpg


Vi hyrde hos http://www.xxlofoten.no/
http://www.xxlofoten.no/kajakk/

14608718376_15835c128e.jpg


14651614513_d94e52c3bf.jpg


Google map
 
Min i särklass bästa tältnatt har jag haft på campingen i Andenes. Tältet uppsatt precis på avsatsen ner mot sandstranden. Midnattsolen ackompanjerad av inrullande Atlantvågor. Behaglig temp på +2 för lämpad sovsäck. Priceless!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips