Lodräta väggar på innertält?

Jag har smurfat runt på nätet och letat och letat men behöver hjälp med tips och praktiska erfarenheter.

Jag är 1,90 lång och när jag sover lyckas jag alltid få vävkontakt med sovsäcken vilket gör att det blir fukt på sovsäcken. Ett tält som skulle passa mig är tex Hilleberg Kaitum eller en tältkåta. Dock vill jag inte bära på mer än 3.5kg och tältet bör vara för mellan två och tre personer.

Så ni andra som är runt min längd. Hur gör ni för att slippa vävkontakt och vad har ni för tält? Jag har ett Haglöfs Genius 12 idag och jag siktar numera på ett tält med stor absid. Det ska också vara enklare att slå upp; speciellt i hård vind.

Eller så är det mig det beror på och det är svårare att råda bot på :)
 
Kolla på Exped Orion

Tjena

Själv är jag 1,75 men har en kompis p 1,90. Han har ett Exped orion extreme. Stort kupoltält, helt självstagande. Väger 3,4-3,5 kg. Väldigt högt, 1,4 m. Han är nöjd, de gånger jag testat det har jag varit nöjd. Funderar själv på att köpa ett.

Kolla åtminstone på det. Finns på addnature och kayakevent, billigast på det senare.
 
Jag är 192 cm och använder själv ett Kaitum 2pers tält när jag är ute.
Det är stort, bekvämt och bra ifall man får besök :)

Men jag blev väldigt förvånad över hur rymligt Akto tältet är. Jag hade inte med tältet som ett alternativ för jag hade dömt ut det som för litet utan att ha provat det.
Så testa det du kommer bli förvånad över storleken på insidan.
 
Tackar. Det är inte så lätt när man vrider och vänder på alla specifikationer och tänker sig hur det ska vara. Blir till att försöka ta sig runt och se på tälten i verkligheten. :)
 
Jag har/hade samma problem som dig, är själv 1,91m.
Jag har idag HB Kaitum och det är perfekt när frugan är med går jag själv har jag även ett TN Laser Comp som också fungerar utmärkt.
 
Hejsan!

Jag har just nu ett Kaitum 3 som jag är tokigt nöjd med. Är själv 1.90 och har inte alls varit i närheten att nudda innertältet på något sätt. Då jag oftast vandrar med min flickvän så känns Kaitum 3 som ett slott ungefär. Hade Kaitum 2 innan och det var lika bra på längden och kändes även det rymligt.
Det är också lätt att resa i hård vind enligt mig. Det som också är bra är att absiderna är av ok storlek och två till antalet. Perfekt enligt mig. Hoppas du hittar ett tält som du blir nöjd med :)
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips