Lag hål i cykelväska av "galon"?

Har fått hål i mina gamla med omtyckta cykelväskor i "grovt galon".
Kan man laga detta med någon stark bra och smidigt tejp? Spinnakertejp eller någon annan tejp?
Eller laga på annat sätt?

Blir nog svårt att sy i, tror jag.

LIte drygt fingerstort, som ni ser på bilden.

/Patrik
 

Bilagor

  • cykelväska.jpg
    cykelväska.jpg
    1.1 MB · Visningar: 76
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Vilket material är det? Kanske fungerar det att limma med t ex gorillalim och en bit textilband.

Thure
 
Vilket material är det? Kanske fungerar det att limma med t ex gorillalim och en bit textilband.

Thure
Jag vet inte vad sådan plast heter men det är "grovt galon", det som även finns i gamla hederliga tjocka torrsäckar för kajakbruk. Halvblank, lite halvfet yta.

/Patrik
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Jag skulle laga med t ex Biltemas gummilagning på tub (brukar fungera till såväl orienteringsskor som gummistövlar). Samt använda en bit spinnakertejp på insidan som stöd för det (för jag antar att ytan är slätare på den sidan?).
 
Jag skulle laga med t ex Biltemas gummilagning på tub (brukar fungera till såväl orienteringsskor som gummistövlar). Samt använda en bit spinnakertejp på insidan som stöd för det (för jag antar att ytan är slätare på den sidan?).
Jag tror tyvärr inte på detta - jag tror man måste tillför "yt-matrial" som tejp eller "lagelapp". Att bara stötta med tejp få ihopa det med trögflytnade tub-gegga. Revan är en lite 90graders vinkel så lagningen måste tåla belastning från två håll.

/Patrik
 
OK, jag har svårt att bedöma materialet du ska laga, men lag har lagat allt möjligt med Liquisole/ShoeGoo/gummilagning (funkar det att laga slitytan på sulan på orienteringsskor, så håller det för ganska mycket). Bara tejp på det som syns ser tveksamt ut, men spinnackertejp är bra det också om det bara fäster (ser ju ut att vara bra yta att greppa i på utsidan där), bäst på slätare ytor men funkat på insidan av kängor med textilfoder också.

Varför skulle det inte gå att sy först om du inte vågar lita på bara lagningsmassan? Jag har t ex med framgång lagat reva i uppblåsbart liggunderlag (Expeed) genom att armera över revan med att tråckla stark sytråd (skinnnål, segelsöm, eller kurverad för bilsäten är bra redskap), och sedan lägga på gummilagning som ju blir en tätande "laglapp" över, och som sömtätning.

Jag har svårt att tro att det inte håller, bara gummispacklet håller för "tyget" på orienteringsskor, och revor på gummistövlar. Med lite söm armeras det ytterligare.
Kan dock inte garantera till 100% även om det ser rimligt ut på bilden.
 
Beställde packraftsats som Stefan tipsade om i inlägg 2 men innan den kom så snublade jag över ne rulle gorillatejp och ännu så håller väskan ihopa med stöd av gorillatejp. Får se omd et håller över tid, annars blir det en pack-raft-lapp.

/Patrik
 
Funkar inte det kan jag tipsa om den här tejpen.. Har den i mitt pack raft reparations kit som en sista lösning när inget annat fungerar..


Fäster permanent på den mesta, så kanske inte supersnyggt utanpå men ok inuti något..
 
Senast ändrad:

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.