Lättviktig solokanadensare

Jag skulle vilja få tag på en solokanadensare/hybridkanot/packboat.

Någon som vet om några fabrikat och modeller som går att få tag på i Sverige?
Helst runt 12 fot och en vikt mellan 15 och 20 kg.

Idealt vill jag köpa en begagnad Old Town Pack (12 fot) då modellen utgått.
 
Kajakeriet har en Discovery 119 också, en kort allroundkanot. Jag har inte paddlat en själv, men jag vet att det är en stryktålig modell.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Något åt det här hållet!? Hade själv gärna haft något liknande. Osäker på hur det är med lagerhållning av dessa båtar. Kan tänka mig att det kan bli viss väntetid vid beställning.

 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.