Lätta på trycket....

Ska man lätta på trycket i primusflaskan till multifuelköket efter användning, och i så fall hur gör man det utan att bränslet sprutar ut?
 
När lågan brunnit ur så stänger jag på flaskan (enda kranen som finns på ett multifuel), men då är det ju fortfarande tryck i flaskan.
Ska man låta kranen stå öppen ett tag efter att lågan slocknat för att pysa ut det kvarvarande övertrycket då kanske?
 
låt det pysa

Jag ahr bara erfarenhet från optimus nova som jag tror fungerar på samma sätt...och då är det som du säger. Låt det pysa.
 
Instruktionsfilm!

Spana in instruktionsfilmen för multifuelköket på Primus hemsida:
http://www.primus.se/

Klicka på Omnifuel. Även om du, kanske, inte har ett sådant kök så beskrivs det hur man gör!

Lycka till!
//Peter
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.