Lätt vindskydd till köket..

Efter ett par misslyckade experiment med alu-folie som hela tiden gick sönder så har jag nu använt mig av en ölburk! Givetvis en LÄTT-öl :)!

Första prototypen funkade riktigt bra vid dagens test på stranden i vinden. Vattnet kokade upp inom ett par minuter.

Den väger in på 8 gram och bilder finns på min sida(är kass på att lägga upp dom här direkt!).
Ett gummiband stabiliserar den runt gasbehållaren och två av kärlstöden är genomgående.

Någon som har någon annan modell?

//A
 
Jag såg bilden i ditt album och tänkte att vindskyddet är lite för kort, men sen såg jag att det var gjort av en ölburk, och då blir det ju en viss storlek av praktiska skäl.

Jag tänker att man vill ha mer marginal mellan kastrullbotten och överkanten på vindskyddet. Men ändå! Kul att se på bild! När jag köper en Pocketrocket så blir det nog ett sånt där också. Då får man unna sig en öl :)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
gott

Ja exakt, finns inte så många cm att laborera med, kanske systemet har större burkar..? Jag menar, vad gör man inte för vetenskapen :)!

Trots att den bara går upp över en del av kastrullen så funkade den riktigt bra, och det finns ingen risk att det blir för varm under så att piezo tändaren/plasten smälter..

//A
 
Färdigt aluskydd från MSR väger 46 g är 78 cm lång och 14 cm hög. Bara ett förslag.

VARNING! Ej avsett för toppmonterade kök ;-) VARNING!
 
Ugnsformar, 1-litersburkar, kakburkar..

Har fixat lite med aluminium från 1-gångs ugnsformar tidigare och det funkade. Lite tjockare än vanlig alu-folie så det håller bättre. Brukar finnas i olika storlekar i mataffärer typ Hemköp.

Kak-burkar i aluminium eller plåt kan också vara ett tips, köper man dem fulla blir det ju bra tilltugg också under byggandet. Om burken har rätt diameter från början är det inte mycket som behöver göras.

Sen finns det 1-liters burkar för öl på systembolaget också har jag för mig, Faxe? Även de har lite tjockare gods och ger mer material än en vanlig liten burk.

Ovanstående har inte bara använts för vindskydd till toppgasbrännare utan även för diverse test med spritkök, vedeldade kök och esbit-kök.

Viktigast är väl att tänka på värmen, att man inte bygger nåt som kan orsaka att en gasflaska blir för het.
 
Jag letar också efter ett bra vindskydd till mitt Pocketrocket. Vad använder du för kastrull? Känns inte som din ölburksmodell skulle funka på tex tranigas 25 kastrull?
Tycker det ser kanonbra ut, men är nyfiken på kastrullen, vikt och mått?
 
MSR

skogsvakt; sa:
Jag letar också efter ett bra vindskydd till mitt Pocketrocket. Vad använder du för kastrull? Känns inte som din ölburksmodell skulle funka på tex tranigas 25 kastrull?
Tycker det ser kanonbra ut, men är nyfiken på kastrullen, vikt och mått?

Jag använder ett MSR Titan Kettle(som oftast säljs med PocketR) http://moontrail.com/cookware/msr_tikettle.html som jag är riktigt nöjd med.

Skulle vara knepigare med en triangia kastrull, helt klart med det går säkert att knapa ihop på något sätt!

Vikten är 118g, men min väger 124g??
Måtten är...115mm bred och 87mm hög.
Den rymmer 850ml...En gas M får precis plats!

//A
[Ändrat av andy69 2007-06-13 kl 22:26]
 
Vindskydd av ölburkar

Jag har gjort flera vindskydd av ölburkar. Jag häftar ihop bitar från flera burkar för att få tillräcklig storlek. Se http://asp.st under Esbitkök 1 & 2.

Ha de'
/p-a
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips