Lägga till kartor

Hejsan, om jag har frluftskartan v3 och vill lägga till Garmin Prime V2 hur gör man kopierar men Garmin Prime V2 o lägger in den på friluftskartans minneskort, eller hur gör man.
Har en oregon550 GPS.

mvh KG
 
Jag ser tre varianter, beroende på om du köpt kartorna på minneskort eller CD/DVD.

1) Har du köpt både FriPro V3 och Prime V2 på minneskort? I så fall får du nog växla mellan dina två minneskort, beroende på vilken karta du vill ha för stunden i din Oregon.

2) Har du köpt den ena kartan på minneskort och den andra på CD/DVD? I så fall får du registrera den karta du köpte på CD/DVD, låsa upp den i BaseCamp för vidare överföring till Oregons internminne.

3 Har du köpt båda kartorna på CD/DVD? I så fall får du registrera och låsa upp Prime V2, innan du för över båda kartorna till antingen internminnet eller minneskortet. (Vid en ny kartöverföring skrivs alltså den gamla kartuppsättningen över).
/Niklas
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.