Labtop autorouting

Jag har en extrex legend som jag vill andvända som gps givare till en Bärbar dator. Vilket program och karta är att föredra om man vill ha autoroting på datorn. Alltså typ visar med pilar eller röst när man skall svänga osv. ?
 
nRoute

Curthan; sa:
Vilket program och karta är att föredra om man vill ha autoroting på datorn. Alltså typ visar med pilar eller röst när man skall svänga osv. ?
Om det är att föredra är väl individuellt men Garmins MetroGuide Europe ligger nära till hands eftersom du då också kan använda kartan till att ladda ner i GPS:en. Därefter kan du kostnadsfritt hämta nRoute som jag tycker verkar vettigt så får du funktionen du efterfrågar. http://www.garmin.com/support/agree.jsp?id=575
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Senaste versionen av nRoute har även viss stöd för GPS12 serien mottagare. Visserligen ger inte GPS12 seriens mottagare ngt ID nummer vid inkopplingen (över seriellt eller seriell - usb) men lägger man in sin upplåsningskod till t ex City Select efter anslutningen öppnas kartorna och det funkar som vanligt.

Stödet för GPS 12 står nämnt i informationen för uppdateringen.

GPS 12 (åtminstone min GPS12CX har också uttag för extern antenn och ger dessutom en hygglig utspänning på antennkontakten så det hela funkar bra för bilnavigering förutom att det naturligtvis är lite knöligt att lägga in upplåsningskoden varje gång GPSen anslutits.


Hur "stödet" för GPS12 egentligen är tänkt att fundera har jag inte funnit någon information om.

nRoute är snabbt och bra (ingen eftersläpning som på Route 66), men förhandsbilderna på svängar är i mitt tycke väl små.
[Ändrat av jonasolof 2005-01-23 kl 21:45]
 
Har testat lite med nroute och metroguide. Med mapsource och metroguide är uppkopplingen inget fel på . Men med nroute så bryts uppkopplingen till gps´n efter några sekunder . Sedan försöker nroute koppla upp igen och när uppkopplingen är okej så bryts den igen . Har bara prövat med gps mottagaren på fönsterblecket och får fram 4 till 5 sateliter. Kan det vara för få. På gps mottagaren så står det att uppkopplingen är okej och att apparaten är klar att navigera. Kan det vara någon inställning som är fel ?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips