Konvertera skridskor från fast till lös häl?

Jag funderar på om det skulle funka att konvertera befintliga långfärdsskridskor (15 år gamla Skyllermarks Remless 53 cm) till lös häl? Finns det rent av färdiga konverteringssatser att köpa?
/Niklas
 
Kan gå

men de långa slitsarna i aluplattan minskar förutsättningarna för nya hål och sidojustering av bindning/skena.

Thure
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Det går. Jag gjorde det med ett par gamla trotjänare som hade dammat igen på hyllan.

Problemet jag stötte på var att löshälsbindningar kräver centrerade fästpunkter rakt ovanför skäret och där gick det inte att borra ett hål på den modell jag har. Jag löste det genom att skruva fast en tjock plexiglasskiva i de gamla hålen och därefter fästa den nya bindningen i nya hål som jag borrade i plexiglaset. Det går nog ännu lättare med trä än plexiglas skulle jag tro.

Tyvärr har jag inte byggt in någon möjlighet att justera bindningen i sidled. Jag kan lägga upp några bilder senare
 
Det går

Har sett olika lösningar:

Avståndet mellan bindningarnas hål just vid infästningen av pjäxan borde stämma med avståndet mellan slitsarna på Skyllermarksskenor, dessa kan skruvas med mutter och bricka under. Den största belastningen i bindningen hamnar vid åkning på de två skruvarna. Resten av bindningen kan limmas.

Har även sett en del som borrat nya hål på sidan av bindningen baktill och skruvat med mutter och bricka även där, borde ge överlägsen hållfasthet och borde vara ganska enkelt på de flesta bindningar.

Nackdelen är som nämnts tidigare avsaknad av sidojusteringsmöjlighet. Vet heller inte om lösningarna är testade i lite mer kärva förhållanden med hård kyla och vrakisåkning.

Har även sett olika mellanplattor i metall (aluminium gissningsvis) - borde vara samma princip som beskrivits ovan.
 
Sälj o köp nytt istället

Har du kängor och bindning till löshäl?
Om inte måste du köpa kängor och bindning och då får du antagligen ett komplett paket med skridskor, kängor och bindning för samma pris. Dessutom kan du nog få några hundra för dina gamla fasthälsskridskor.

Mvh, Klas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips