Klurigt val av Surly LHT

Skivbromsar är kanon. Bromsverkan är väldigt bra. Det är trevligt att slippa åverkan på fälgen.
Tekniska nivån är förstås högre

Hans Friedel
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Är det några av långcyklisterna som cyklar med skivbromsar?

Kan väl inte kalla mig långcyklist än men jag kommer bygga min egen cykel med skivbromsar. Blev inspererad av ditt bygge.

http://happymtb.org/forum/read.php/1/1751822

Ramen blir en Surly disc trucker http://www.bike-components.de/products/info/p30972_Disc-Trucker-26--Rahmen-Modell-2012-.html

Övriga kopmponenter är jag lite kluven på så alla tips o idéer är välommna:)

Kanske inte blir så mycket billigare än om jag skulle köpa den komplett men jag ser det som ett roligt projekt.

// Philip
 
kul! håll oss uppdaterade

tänker det du skriva om din resa nånstans, och när tänkte du dra?

Jag ska göra mitt bästa:) gjorde precis en beställning från bike-components.de
blev in litet impulsköp, som för övrigt är dom bästa köpen...

Kan lägga upp en lista när allt är inhandlat om du vill.

Pratade med Anders på Veloform i goda 45 minuter i förrgår, väl ingående om hjulbygge mm. Mycket lärorikt o roligt va det...

Blev lite kluven efter vårt samtal om jag vill ha skivbromsar eller inte. i vilket fall så finns inte ramen till salu än, så jag har lite betänketid om det valet.

Han rekomenderade iaf Rigida sputnik som fälg. ska hålla bra för en stor "man" som mig plus mycket packning, sen får vi se vad det blir för nav till.

Kommer inte att ha en blogg eller någon hemsida. På facebook kommer jag skriva för familj och vänners skull, så är du intresserad så kan du nog följa resan där. Min plan är att sticka iväg i Mars nästa år.

Själv, när sticker du? Tydligen så är det vår här i Skåne så det är väl bara att komma iväg(om det va våren du väntade på) :)

Kommer vi kunna följa din resa någonstans?

// Philip
 
Är det några av långcyklisterna som cyklar med skivbromsar?

Jag har skummat igenom många cykelsidor men inte läst om någon som använder skivbromsar. Kan bero på att alla är ute med gamla cyklar.

Ett argument emot är att ju fler delar som kan gå sönder desto större sannolikhet att det sker. Inte bra om hydraulikoljan plötsligt skulle läcka ut eller slangen gå helt av. Då tappar men en hel del bromskraft.

Min uppfattning är att mekaniska skivbromsar är ett bra alternativ till fälgbromsar. Men även de kräver ju lite underhåll.
 
Tvärr är det inte våren utan stålar jag väntar på. Jag tänker åka i augisti. Hade jag haft råd hade jag stuckit nyss, men den som väntar på nåt gott... ;)

Skicka mig ett PM med din mail så kan jag adda dig på facebook om du vill. Då får du uppdatering när jag ger mig av också
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips