Klättringkurs i Småland ?

Många från Växjö som verkar sugna på att klättra utomhus. KUL !!. Jag tycker vi drar ihop ett gäng och åker tillsammans till nått hyffsat närliggande ställe.
Tex höglandsområdet. Vi kan väl klättra nån kväll på
idrottshuset och snacka ihop oss? Vad tycker ni?

//Erik
 
Hör av er om ni åker till Höglandet

Om ni drar upp till oss så måste ni höra av er så kanske vi kan klättra ihop antingen på Rankulla eller någon annanstans i närheten.
Rankulla är ju i och för sig bra om kunskaperna är lite skiftande.
Ni kan alltid skriva något på våran hemsida under forumet där brukar åtminstone jag kolla av det hyfsat tätt.
http://www.eksjo.se/hoglandsklattrarna
Vi syns Johan
 
Låter som en bra idé Erik.
Jag och kompis har börjat klättra på Idrottshuset och kanske även en till börjar snart.
Skicka ett mail till mig så kan vi ju planera in någon klätterdag nu i veckan.

/Linus
 
Kurs i Gränna

Har hittat en kurs i Gränna nu.
de tar 4 pers åt gången, så ifall nån vill haka på så maila mig.
2 dagars kurs där tydligen det mesta ska gås igenom.
1850 kostar kursen.
Vi är 3 st just nu, så först till kvarn.

//Linus
 
Klätterkurs i Småland!

Tjena!!!

Kan varmt rekomendera Paul på AB Klätter och Friluft om ni ska gå klätterkurs i Småland, en bra instruktör både på klippa och is... Mycket kompetent och högt säkerhetstänkande...

http://www.abklatterfriluft.se eller 0708- 36 23 01 / 036-16 13 03

// Jimmy!!!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Med anledning av den pågående Kalla Fakta-debatten så är det alltid en god idé, eller snarare en nödvändighet, att kolla upp så att de som håller kursen är seriösa. Det minsta man kan kräva är att de är auktoriserade klippklätterinstruktörer enligt SKF:s normer.

Vad jag vet så är Paul & CO seriösa och bra, även om jag inte har någon erfarenhet av dem. Nu fick de ju fina rekommendationer i förra inlägget också.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.