Klätterkurs i Stockholm

Testade att klättra på klippa på min semester i Argentina och tyckte det var riktigt kul. Skulle nu vilja lära mig lite mer om teknik och säkerhet och undrar om någon har bra koll på klätterkurser i Stockholmsområdet nu till våren??

Tack
Håkan
 
klätterkurs

Var bor du? Har en länk till någon grupp på Lidingö som anordnar kurser om det finns 3-4 intresserade. Kan det vara något?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips