Kiosk för en dag uppe på Kebnekaise, vad går hem?

HasseQ

Temp. avstängd
Ta med wienerbröd & kanelbullar & chokladbollar upp. Ganska lätt. Sen fixa kaffe el ev blåbärssoppa på plats. Given success ! ( Finns väl någon glaciär man kan smälta för vatten... )
 
Senast ändrad:
Frågade tonårsgrabben vad han skulle köpa:
”Snickers, jordnötter, chips å cola! Skulle kunna betala sjukt mycket för det!”
Själv skulle jag nog uppskatta att inte behöva plocka fram köket för att få något varmt, ex te eller varm choklad. Det bygger väl på att det finns lättillgängligt vatten/snö. Sen nämnde sonen också nudelkoppar för de gillar han starkt. De är ju lätta men utrymmeskrävande…
 

xoxoxo

Temp. avstängd
Tusen tack för era svar, ska fundera vidare och se vad det blir av allt :)

Ha en fin dag allihopa.
 
Det kanske är bättre att placera kiosken i kaffedalen? Då passerar det folk som vill fira toppturen samt andra som behöver en boost inför bestigningen. Uppförsbacke åt båda hållen så extra energi borde locka alla :)

Minns själv hur jag just där huttrande väntade på att vattnet skulle koka upp för att bereda torrskaffningen, skulle lätt ha köpt varm dryck och något sött till om det fanns!
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips