Kebnekaise i april ?

Hur är det egentligen att fjällvandra i området kring kebnekaise i andra halvan av april/början av maj? Får vi pulsa fram i snö då? Det kanske inte ens är möjligt utan skidor? Tänkte ta oss till toppen med =) Är det möjligt för två stadsbor på sitt första fjälläventyr under den tidsperioden ?


Jättejätte tacksam för svar ! =)
 
Vintersäsongen på kebnekaise fjällstation stänger den 1 maj. Vinter = skidåkning. Så vandring under denna tid är ej att rekomendera. Men skidor är inte nödvändigt då det går att ta sig till fjällstationen med snövessla/skoter och sedan hyra guide och skidor för en attack mot toppen.

Lycka till!

http://www.stfkebnekaise.com
 
Skidor

är det som gäller. Det är sannolikt närmast oframkomligt att gå nere i dalarna p g a kollapsande snö om du inte går i frysta skoterspår. Det kan råda full vinter ända fram till slutet av maj.

Vi hade drygt tio minusgrader 16 maj i Sälka häromåret och metervis med snö.

Toppbestigning av Kebnekaise kan du göra per skidor med rätt väder.

Thure
 
var ?

Okej... men om man vill vandra lite runt den här tidpunkten ändå då? Vart rekomenderar ni då? Dvs om vi inte vill pusla omkring med snö till knäna =)
 
Vandra lite - dock ej snöpulsning !!

Hej!! Utan att kunna ge dig ngn. barmarksprognos, så tror jag inte du bör sikta så mkt. norr om dalälven.

Snötäcket kanske inte är av ngt. större djup, men det är troligen mkt. slaskigt/lerigt.

Ett tips är Transtrandsfjällen i Dalarna, i det närmaste angränsande till Sälen ( om inte minnet sviker ). Jag och en kompis var och traskade där, för några år sedan i maj, har dock för mig att det var under månadens senare hälft och det kan vara enorm skillnad under just denna period. Det kan också vara ganska svalt under nätterna, ngt man bör ha i åtanke när man lätt "förblindas" av de soliga varma dagarna.

Då var det i princip helt snöfritt och väldigt torrt, men som sagt det var då det. Annars så är terrängen där väldigt lättframkomlig och avstånden mellan stugorna korta, dessutom finns "civilisationen tämligen nära", vilket kan kännas tryggt om du känner dig osäker på din /er förmåga att genomföra sådana här turer.

//David
 
Kustvandring

kan vara ett alternativ. Finns en del vandringsleder utmed kuster i södra Norge om jag minns rätt. Östersjön är sannolikt betydligt kallare än Nordsjön den tidpunkten.

Thure
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
För att bygga på frågan, hur mycket snö brukar det vara runt den 6/6 och framåt ett par veckor?

Sarek? Hur ser det ut där? Lite längre ner men inte mkt..

// Jocke, som börjar jobba 3:e veckan i juni och är ledig från 6/6..
 
Re: var ?

_bella_; sa:
Okej... men om man vill vandra lite runt den här tidpunkten ändå då? Vart rekomenderar ni då? Dvs om vi inte vill pusla omkring med snö till knäna =)

Kebnekaise i slutet av april är fantastiskt - på skidor. Ljust dygnet runt och massor med snö de gånger jag varit där. Men också kraftig dagsmeja och bottenlöst pulsande i tung blötsnö frampå dagarna på sydsluttningar och nere i dalarna.

Varför inte titta längre söderut? Att flyga till södra Spanien, Turkiet, Kreta eller Nice kan man göra billigare än att ta sig till fjällen (lite beroende på var du bor förstås) och därnere är våren i full gång med blommande apelsinträd och gröna bergssluttningar.
 
Toppen

Gjorde för några år sen toppbestigning av Kebne 29 april. Ljuset på natten vid denna tidpunkt gjorde att vi startade vid 23.00 på kvällen. Klart och fint, minus 15 och dryga metern med snö vid station. Vinterleden upp naturligtvis och skidorna av och stavgång efter "Kaffedalen". Det starka, klara högtrycket gjorde att sikten på toppen kl 06.30 på morron sträckte sig ut mot Lofoten i väster och långt förbi låglandet öster om Kiruna.
När vi senare stängde stationen 6-7 maj kunde vi gå på skidor ner till Ladtjojaure ungefär, sen blev det krånglig vandring och packningen på skoter som ju även kör på barmark. Vått, på ställen fanns meterdjup snö men ej bärande.
Maj- början av Juni är inte rekomenderbart för vare sig skidor, vandring eller skoter på denna breddgrad.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips