Kanske fiske knivar

Eller. I 440C och fullflatslipade.

Seved

Ritning-Nbbgddan-och-fisk.gif
 
Jo dom är väl menade som grovrensnings knivar i första hand. Men man ska väl kunna skära ut filerna hjälpligt ute i bushen om man inte har nån filekniv. Ja tjocklek ja. Den blir nog runt 3 mm . 2,5- 3mm skulle jag tro.

Seved
 
Jo dom är väl menade som grovrensnings knivar i första hand. Men man ska väl kunna skära ut filerna hjälpligt ute i bushen om man inte har nån filekniv. Ja tjocklek ja. Den blir nog runt 3 mm . 2,5- 3mm skulle jag tro.

Seved
Påminner något om forumkniven. Den var ju framtagen med syfte till bl a fiske.

~Paul~
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Ja den är tänkt för grovrensning i första hand. Men ska vara tänkt att hjälpligt kunna filea med om man inte har nån filekniv med sej, av nån anledning.


Seved
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips