kajakförvaring nordvästra Stockholm

Jag söker kajakplats i Stockholm, helst i västerort (Vällingby, Hässelby).
Någon som har ett tips?

mvh Patrik
 
Kanske inte tillräckligt nära, men Pampas Marina (Hamnkaptenen) håller på att skapa ett kajakhotell. Ingen anknytning till andra företag i det området.

Mvh, Mats
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har min kajak i Stockholms Paddlarklubb vid Kaananbadet, en jättebra klubb. Förra våren ansökte jag om en kanotplats i klubben och sedan gick allt snabbt. Runt 1/5 skall alla betala för sina kanotplatser och då är det stor chans att det blir några platser lediga. Vet inte hur lång kö det är för tillfället, men för mig tog det bara några månader innan jag fick en plats. Det kostar nu 1000:- per år (medlemsskap+kanotplats). Vet ej vad andra klubbar tar för sina platser, men jag tycker det är underbart att kajaken nu bara ligger 5m från vattnet, allt blir mycket smidigare och enklare.

http://www.spk.nu/
 
Tack för tipsen!

Pampas kommer att ta 300 kr /mån. En ganska hög avgift, men värt att överväga ändå.

Stockholms paddlarklubb har ca ett års väntetid enligt den person jag kontaktade.

mvh Patrik
 
Hej alla.

Vad kriteriet på en bra kanot/kajakförvaring?

Jag har tänkt ha min i garaget, fungerar det?

Finns det några nackdelar eller fördelar?

MVH
Blivande kajak ägaren Daniel!
Just Safe Summit´s
 
Hej alla.

Vad kriteriet på en bra kanot/kajakförvaring?

Jag har tänkt ha min i garaget, fungerar det?

Finns det några nackdelar eller fördelar?

MVH
Blivande kajak ägaren Daniel!
Just Safe Summit´s

För kajakens del fungerar det alldeles utmärkt att ha den i garaget. För din egen del kanske lite sämre om du nu inte råkar ha ditt garage på en strandtomt såklart. Att behöva lägga kajaken på ett biltak kommer ju att effektivt begränsa antalet timmar du sitter i kajaken. Stora fördelen med att ha kajaken liggande i en klubb är ju att det bara är att lyfta ut den direkt på en brygga så är du på väg.

/Rickard
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.