Har riggat vanliga flerbruksfilter förut och tyckt att kaffet blivit kallt som hannulan skriver. Men tipset senare i tråden kanske man ska gå vidare på.
Jag tycker att growers cup smakar bra. Menar inte att min smak trumfar din, utan mer att vi kanske haft (o)tur?
Har du testat att laborera med olika mängd vatten osv? Olika bönor? Mitt (enda) försök har resulterat i utmärkt kaffe.
En dålig grej. De har ju en enkel zip-loc förslutning i toppen. På en av mina påsar hade den gått upp pga lite ovarsam hantering. Lär ju ta aromen ur kaffet ganska omgående.
På annat än dagstur går ju growers cup fetbort pga skräp och volymfaktorn.
Min oftastbruksreferens är GSI's french press, som jag tycker funkar efter förväntan. Nackdel är svårighet att få tag på pressmalet kaffe om man får slut. Finns inte i alla butiker.