Kängor-höga eller låga?

Mina Lowa-kängor har gjort sitt. Efter 12 år kan man nog inte begära mer.
Var häromdagen och provade kängor och fann att Crispi Hunter passade min tunna fot utmärkt.
Hur är det att vandra med högskaftade kängor?
Känns det klumpigt? Blir det varmt?
Ni som har erfarenhet av högskaftade, eller kanske av både hög- och lågskaftade, kan ni beskriva fördelar och nackdelar med respektive typ av känga.
Tacksam för synpunkter.

/ Bertil
 
Ungefär varannan gång har det blivit hög-/lågskaftade för mig. Låga ventilerar bättre. Men höga ger bättre stöd. Ett plus för höga är att om man råkar plurra så rinner det inte in i kängorna lika fort. Jag tror att det blir höga för mig i fortsättningen. Men det beror ju mycket på hur man använder dojorna...
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Eftersom jag går mycket i skogen tycker jag att höga passar mig bäst. Även när det är blött på fjället ser jag en stor fördel med höga kängor, man kan klampa på lite mer utan att det kommer in vatten. Dessutom ger dom bättre stöd för foten.
Tycker inte att det är någon större skillnad på ventilationen i höga kängor eller i joggingskor, det blir lika mycket tåjuice.

/Ulf
 
Nu är det höga som gäller.

Efter att ha haft div kängor i olika skafthöjd, fodring mm så går nu mina fötter i Lundhags Proffessional High med fodrade skaft.
Dom har använts sedan i våras i alla väder och underlag.
Det är varmt men inte olidligt, det är stadigt och tryggt.
Fördelarna med höga skaft överväger nackdelarna.

Vaxa eller köp med membran så trivs fötterna.
 

dave1

Avslutat
Jag tycker inte skafthöjden har något direkt med stabiliteten att göra. Det handlar mer om hur skon är uppbyggd. Det är ju fotleden som ska ha stabilitet, inte vaderna.
Höga eller låga skaft är ganska mycket en smaksak. Jag använder nu låga, eller halvhöga som dom väl egentligen är, tillsammans med damasker om det är blött och snårigt, eller utan om det är hårt, torrt och varmt.
Mina nuvarande halvhöga kängor är betydligt stabilare än mina gamla höga Lundhags.
Ska man klafsa omkring mycket i myrar så kan det möjligen vara bättre med höga skaft. Jag har dock klafsat omkring mycket i myrmarker med mina nuvarande kängor+damasker och inte saknat höga skaft förutom en gång men då hade inte höga skaft hjälpt så mycket och som tur var hade jag vadarbyxorna lätt tillgängliga under locket. :)

/D
 
Körde tidigare i halvlåga kängor av armémodell..Sen skaffade jag mig ett par Lundhags Hiking med högt skaft (fodrad kant)..Tycker inte dessa ventilerar sämre än mina förra kängor, däremot så känns dom mycket trevligare att gå i, särskilt när man bär lite tyngre på ryggen.
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.