Januariturer 2011

Skickar en bild från årets första paddeltur. Turen är från Mariehamns södra skärgård 3 jan 2011
 

Bilagor

  • Paddla med is.jpg
    Paddla med is.jpg
    27.5 KB · Visningar: 1,273
Nyköpingsån

Jag gjorde min årspremiär på det enda isfria stället häromkring idag. När inte ens hamnen i Oxelösund är paddelbar, då är det ganska kört med havspaddling härikring. Så det blev en delvis solig och mycket efterlängtad och härlig tur på Nyköpingsån idag.
/Jampa
 

Bilagor

  • IMG_7283.jpg
    IMG_7283.jpg
    35.3 KB · Visningar: 1,033
Äntligen fick jag till det :)

Årets 1:a paddling! Isen ligger vid GKF så vi tog kajakerna till LSS hamnen(Långedrag) där är oftast isfritt! Vi paddlade söderöver och tog på tillbakavägen en fika på Sillfarsholmen!
Härligt nu har paddelsäsongen börjat ;)

/Janne
 

Bilagor

  • Bild 2861.jpg
    Bild 2861.jpg
    34.2 KB · Visningar: 829

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Nu finns det öppet vatten vid Oxelösund. Hela synliga delen av Bråviken, utsidan på Femöre och en stor del av hamnbassängen är isfri. Men funderar ni på att paddla så var vaksam på vinden. Vänder den så kommer isen in igen och det brukar bara ta ett par timmar!

Nu går det att lägga i vid yttersta bryggan vid Färjeläget eller vid Restaurang Sailor på Femöre.
 

Bilagor

  • P1200009.jpg
    P1200009.jpg
    45.6 KB · Visningar: 676
  • P1200021.jpg
    P1200021.jpg
    33 KB · Visningar: 635
  • P1200027.jpg
    P1200027.jpg
    67.5 KB · Visningar: 649

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips