Januariturer 2011

Skickar en bild från årets första paddeltur. Turen är från Mariehamns södra skärgård 3 jan 2011
 

Bilagor

  • Paddla med is.jpg
    Paddla med is.jpg
    27.5 KB · Visningar: 1,278
Nyköpingsån

Jag gjorde min årspremiär på det enda isfria stället häromkring idag. När inte ens hamnen i Oxelösund är paddelbar, då är det ganska kört med havspaddling härikring. Så det blev en delvis solig och mycket efterlängtad och härlig tur på Nyköpingsån idag.
/Jampa
 

Bilagor

  • IMG_7283.jpg
    IMG_7283.jpg
    35.3 KB · Visningar: 1,037
Äntligen fick jag till det :)

Årets 1:a paddling! Isen ligger vid GKF så vi tog kajakerna till LSS hamnen(Långedrag) där är oftast isfritt! Vi paddlade söderöver och tog på tillbakavägen en fika på Sillfarsholmen!
Härligt nu har paddelsäsongen börjat ;)

/Janne
 

Bilagor

  • Bild 2861.jpg
    Bild 2861.jpg
    34.2 KB · Visningar: 834

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Nu finns det öppet vatten vid Oxelösund. Hela synliga delen av Bråviken, utsidan på Femöre och en stor del av hamnbassängen är isfri. Men funderar ni på att paddla så var vaksam på vinden. Vänder den så kommer isen in igen och det brukar bara ta ett par timmar!

Nu går det att lägga i vid yttersta bryggan vid Färjeläget eller vid Restaurang Sailor på Femöre.
 

Bilagor

  • P1200009.jpg
    P1200009.jpg
    45.6 KB · Visningar: 682
  • P1200021.jpg
    P1200021.jpg
    33 KB · Visningar: 639
  • P1200027.jpg
    P1200027.jpg
    67.5 KB · Visningar: 653

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips