Januariturer 2011

Nu finns det öppet vatten vid Oxelösund. Hela synliga delen av Bråviken, utsidan på Femöre och en stor del av hamnbassängen är isfri. Men funderar ni på att paddla så var vaksam på vinden. Vänder den så kommer isen in igen och det brukar bara ta ett par timmar!

Nu går det att lägga i vid yttersta bryggan vid Färjeläget eller vid Restaurang Sailor på Femöre.
Är isflaken tillräckligt stora får man promenera tillbaks, det kan vara lite knixigt, men det går.

Ett hett tips angående Bråviken är annars badet vid Koviken, bra med parkeringsmöjligheter och oftast isfritt.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips