Jagar en skaljacka!

Söker med ljus och lykta en bra skaljacka. Denna kommer endast att användas i regn och blåst vid vandring och även vid vardagliga bestyr.

Funktioner som jag letar efter:

* Vind och vattentät.
* Huva
* Minst en frontficka
* Pris max 2500.
 
Addnature har Haglöfs Ozone Gore-tex® Pro Shell Jacket till kampanjpris 2195 kr (Rek. pris: 3500 kr)

Detaljer:
Vattenresistent frontblixtlås med 2-vägsfunktion.
Inrullningsbar huva med 3-vägsjustering och laminerad skärm.
Flyttade axel- och sidosömmar för att undvika skav.
Unik mönsterskärning för minimalt antal sömmar och minskad vikt.
Laminerade frontfickor med vattenresistenta blixtlås och vindslå.
Laminerat justerbart jackavslut med dragsnodd.
Ärmslut med kardborrejustering.
Reflekterande detaljer


Material: 3-lagers Gore-tex® Pro Shell 313. 346 gram i medium.

http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=HAGLOFSOZONEJACKET
 

Bilagor

  • L_HAGLOFSOZONEJACKET_6.jpg
    L_HAGLOFSOZONEJACKET_6.jpg
    68.5 KB · Visningar: 985
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag har kört med en GTex PacLite i liknande modell som på bilden. Jag är rätt missnöjd med längden. I ett ösregn i somras fick jag in fullt med vatten genom fickorna på mina skalbrallor. Jag letar just nu en längre jacka, blir troligen en billigare variant som bara används på jakt, vandring och fiske och blir mer slit- och släng så får finjackan användas i bebodda trakter. Har sedan ett tag övergått till lång anorak på vintern istället för en sån här skaljacka. Den används mest i slalombacken numer.
 
Nåt sånt blir det. Den funkar ju på samma sätt som många Gtex-jackor som behöver en massa pit-zip-dragkedjor eller dragkedjeventilationshål på fronten. Enda är väl skärningen och packbarheten, min Haglöfs sitter väldigt skönt och lagom o-tight utan att fladdra i vinden och blir väldigt liten hopprullad. Dock så är det alldeles för kort.


Inte så stiligt kanske, men jag har börjat använda en vanlig galonjacka. Typ den här: http://www.abekostore.se/outdoor/jackor/kebnekaise-jacka.html. Den är lätt och slitstark och håller väta ute.

Kanske inte helt ideal när man svettas, men ärligt talat, jag har en goretex-jacka från haglöfs som kostade 2000 spänn, rejält nedsatt, och den känns inte stort bättre på den fronten.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
De brukar ha såna här på Granngården, så du kan ju fara dit och prova :). Tror inte de är stort dyrare där heller, för den delen.
 
Budgetmodeller från postorderfirmor är lika bra.
De flesta jackor är för korta, tighta och täta innifrån, d v s bäraren blir lätt svettvåt.
Detta försöker man lösa med blixtlås under armarna.
Många blixtlås i fronten saknar regnklaffar framför och bakom.
Flera jackor har för korta ärmar.
Fickor måste ha regnklaffar över blixtlåsen. Sömmarna måste vara tejptätade.
Dylika jackor kostar frpn 600 och upp till 6000.
Riktigt regntäta är av galon eller pvc de kostar från 200-2000.
YMMV
 
Jag kollade på Granngården idag. Rejäl men inte så lätt och kompakt att packa om man ska gå långt, dessutom väldigt bylsig för mig som jagar med hagelbössa. Hmm, får nästan fundera på att göra en kilt som Klättermusen sålde förut så jag slipper regn i fickorna. Det har aldrig hänt sedan 2008 iofs så det var grym otur med regnriktning och hur jag vandrade.

De brukar ha såna här på Granngården, så du kan ju fara dit och prova :). Tror inte de är stort dyrare där heller, för den delen.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.