Isläget i Älvsbyn?

Är det någon forumläsare som har koll på isläget vid isfallen i Älvsbyn, i närheten av Sikfors? Det har ju varit kallt ett tag, kanske det har byggt till sig tillräckligt nu?

/Micke - sugen på ispremiär i helgen...
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag var där för flera veckor sen, när det var varmt och då hade det nästan gått att klättra. Nu har det ju varit kallt rätt länge så det borde vara värt en resa.
 
Nu...

är jag ju visserligen utflyttad Älvsbybo, och inte klättrare men alltid skoj att se Norrbottens Pärla nämd på Utsidan..nåväl, dessa kanske kan hjälpa till?

/Anders B
 
Fortfarande ingen som vet?

Är det fortfarande ingen som vet om det går att klättra is kring Älvsbyn? Och eftersom jag aldrig gjort det så undrar jag också vart man brukar kunna det.

/Johan
 
Nu vet vi

Var och körde lite is idag lördag på Källsberget i Älvsbyn och det var fint.

Lite mindre is än vanligt. Ett litet draperi, mycket sva och lite fin tunn is på vänsterkanten.

cpic3fdb7eb1e6705.jpg


Men glöm inte pannlampan (det gjorde vi), dagarna är korta...
[Ändrat av fafner 2003-12-13 kl 22:10]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips