Impregnera (inte så) vattentäta vinterkängor.

Jag har ett par Columbia Bugaboot II som jag är väldigt nöjd med förutom en sak.
De skall vara vattentäta, men det är de inte.
Går det att impregnera dessa, iså fall hur?
Vill verkligen inte köpa nya kängor.
 
Impregnering medels sprayning (finns många märken att välja på) hjälper en del. Vax ger större förbättring. Bästa tätheten torde man få med en rejäl infettning av lädret, men lädret kan bli väldigt mycket mjukare av fett, så om det kan bli ett "problem" med denna kängmodell kanske man ska avstå.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips