img till MapSource

IMG filen verkar vara en fil som skall stoppas in direkt i GPSen. Med programmet GMapTool tittade jag på "Details" i IMG filen. Den verkade bestå av ett antal, 9 st, delkartor (det är dessa du får upp som kartor i Mapsource) IMG-filen verkar vara av den typ som man skapar för nerladdning i GPSen. Däför går den inte att direkt få upp i Mapsource.

Jag körde "Split" funktionen i GMapTool på filen och fick då ut ett antal filer inkl. 9 st IMG filer. Dessutom Typfiler och lite annat. Det trillade också ut en "Install.bat" fil. Genom att först lägga cGPSmapper.exe i samma mapp och köra "Install" flilen så fick jag upp kartan i Mapsource. I Mapsource består då kartan av 9 st delkartor.

Det var alltså inte nödvändigt att köra MapSetToolkit, men detta borde också vara möjigt efter att du kört "Split" i GMapTool
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.