Icke-copyright-skyddad Sarekkarta?

Hej, jag tänker dokumentera en Sarek-vandring och söker en fri, dvs icke-copyright-skyddad karta som får användas på nätet. Tips?
/Georg
 
Googe Earth

När vi ändå är inne på kartor så laddade jag ner ett gratisprogram från Google, häromdan. Tjänsten som heter Googe Earth låter dig "surfa" runt hela jordklotet i 3D på en karta baserad på sattelitfoton, och zooma in och få hyfsat hög upplösning på platser och områden. Sedan kan du lägga på lager som t.ex. vägar, namn, järnvägar etc. ändra synvinkel mm. SKITKUL!! Jag har bl.a. "vandrat" runt i Sarek och Keb-områdena.
Huruvida man får använda skärmdumpar från dessa kartor på sin hemsida vet jag inte. Läste igenom Licensen men blev inte klokare för det.
Här hittar du den tjänsten i alla fall: http://earth.google.com/ Den måste bara testas av alla som är lite geografiskt intresserade!!!!

:) MVH ///Claes
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
En annan trevlig kartsite är hos länsstyrelserna där man verkar få använda materialet under vissa villkor.

Citat: "Lantmäteriet äger copyright på de bakgrundskartor som används i Sveriges Länskartor. Skärmdumpar från kartutsnitt får användas i exempelvis rapporter o dyl. En förutsättning är att den text som återfinns längst ner till vänster i resp. genererad kartbild (och som innehåller copyright-text) återges."

http://www.gis.lst.se/lanskartor/

Om inte annat så är kartorna här tillräckligt bra och användarvänliga för tidig turplanering innan man köpt relevanta kartblad.

/Pär
 
Tack!!

Tack så mycket för alla tips!!
Resultatet kan ni se här:
http://www.georgmuellerprojekt.de/team_sr7/

Här några exempel:
tour2005.jpg

vuojneskarte01.jpg

vuojneskarte02.jpg

vuojneskarte03.jpg


Vad tycker ni?
/Georg
 
Snyggt, Georg! Bilderna från google är mycket fina! Håller med tidigare skribent om att Google Earth verkligen är kul! Nu såg jag ju också en praktisk användning! Trevligt!
//Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips