I stællet før Arcteryx Bora

Ska køpa ny sæck och anvændas vid veckovandring och skidtur.
Man fastnar lætt før Arcteryx Bora 80.
Men den kænns lite omodern kanske (tung?) men ær ju beprøvad.
Finns det någon bættre?(såklart finns det!)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Om du inte regelmässigt bär mer än 25 kilo skulle jag (såklart) sikta på nåt lättare. Då får du både tusenlappar och kilon över som du kan göra roligare saker med. Vill du fortfarande ha nåt som känns "rejält" skulle jag ta en allvarlig titt på en Crux AK70:

crux_climbingsac_ak70.jpg

http://www.crux-climbing.se/Crux-Climbing/Ryggsackar_57_och_70_liter.html

Andra lätta säckar som ändå är stora och har hyfsat stabilt bärsystem (dvs inga problem upp till 20 kg) är till exempel Golite Quest. 1135 kr, så jämfört med en Asterix-säck får du tusenlappar över:

bf5261lagl.jpg

http://www.getout.se/sv/artiklar/bara-forvara/ryggsackar/vandring-latt-51-l/quest.html

Eller en Granite Gear Nimbus:
bf854588gg.jpg


Jag har inte använt just de säckarna, men äger en lättare säck från Granite Gear (Vapor Trail) som är rena komfortkungen, och har även använt en lättare säck från Golite (Jam2) med förvånande hög komfort. Crux-säcken brukar få väldigt bra omdömen även den.
 
Backpackinglight.com hade för några år sedan ett test av Chris Townsend där han kollade lätta ryggsäckar för tunga laster. Slutsatsen han drog var att en ryggsäck med vilken man kan bära 25 kilo med komfort inte behöver väga mer än 1,8 kilo.

Roger Caffin har nyligen gjort en ambitiös genomgång på BPL av lightweight internal frame packs. Om du vill ha/behöver en stor ryggsäck så är ju Golite Quest och Odyssey ganska stora. Odyssey rymmer enligt tillverkaren 90 l och enligt BPL 72 liter. Den får omdömet Recommended.

Själv har jag inte använt någon av de här säckarna, men köpte en Bora 90 för 8 år sedan eller så, och använde den på 1 tur. Sålde den sedan. Inte värd vikten eller priset enligt min uppfattning. Bar då cirka 24 kilo vid start. Detta var min sista tungpackartur :)

Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips