Hur stoppar man in bilder ?

Som nybliven digitalkameraägare, försöker jag förstå hur man lägger till bilder i inlägg. Det enda jag hittat är
att man ska avvända img url

Hur lägger man bilden ?, url ?
Vad avgör hur stor bilden blir (yttermåtten), inte filstorleken ?.

Per Brune
 

clindh

Forumvärd
Brune; sa:
Som nybliven digitalkameraägare, försöker jag förstå hur man lägger till bilder i inlägg. Det enda jag hittat är
att man ska avvända img url

Hur lägger man bilden ?, url ?
Vad avgör hur stor bilden blir (yttermåtten), inte filstorleken ?.

Per Brune
Det finns ingen filuppladdning eller dylikt i forumen - du måste alltså ha bilden på någon egen server/hemsida och peka ut den med en URL.
Du skriver alltså
(img)url(/img)
fast med hakparenteser, jag kan inte visa - då blir det en bild...

Håll bilden max 400 pixels bred annars spräcker den vår layout
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Aha

Då förstår jag. Då får jag först lära mig lite HTML och göra mig en egen hemsida, vilket kanske är på tiden.

Per Brune
 
Du behöver inte lära dig HTML för att kunna länka in bilder, du behöver bara en hemsideplats, lära dig ladda upp bilder och sen förstå hur en URL är uppbyggd.
 

honkamaa

Avslutat
vissa "hemsideplatser" tillåter dock inte att man länkar direkt till en bild man laddat upp hos dom. Detta bäller bl.a. Brinkster men jag tror nog dom är ganska ensamma om det, eller? Kan vara värt att ha i åtanke när man väljer hemsideplats.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Det börjar bli vanligare och vanligare (bland "gratisställen") att de inte tillåter så kallad "hotlinking". Det beror nog på att många utnyttjad det genom att bara lägga upp en massa filer på en sajt utan att ha sidor där. Det gör att den sajten belastas med en massa trafik utan att få visa sin reklam (och de får alltså inga pengar för det).

För ställen där man betalar för sin hemsideplats (t.ex. att den ingår i internetabonnemanget) brukar det inte vara några problem.
 
Bilder

Har jag inte missuppfattat det helt och hållet så går det väl bra att länka bilder till fotoalbumet här på utsidan. Eller?
/Magnus
 

honkamaa

Avslutat
Det borde gå.
lägg upp bilden i fotoalbumet. högerklicka och välj properties så får du komplett sökväg som du sedan använder i forumet. svårare är det nog inte.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.