Hur mycket vatten för en vandringsdag?

Jag ska till Kebnekaises sydtop nu till augusti. De säger att turen tar ca 12 timmar. Det är första gången jag vandrar så här länge så långt bort från någon kiosk eller pressbyrå!
Hur mycket vatten ska man ha med sig? Räcker det med två liter?
 
Vandring till Keb

Normalt om du inte stöter på problem med höjden,så tar det 6 tim upp och ungefär lika nedför
=12tim så det bör räcka med 2Liter men ta gjärna med dig energikaker eller dyligt för att fylla på förrådet och ät en rejäl frukost innan.
 
Du behöver dock inte släpa vatten hela vägen. Om du ska gå västra leden så är den sista "säkra" platsen att ta vatten på nere i Kitteldalen.

Det kan gå att hitta lite vatten även högre upp.
 
En och en halv

Guiderna på fjällstationen rekommenderar 1,5 liter. Jag tyckte det lät i minsta laget, för jag brukar bli rejält törstig när jag vandrar, men det räckte mer än väl. Det var kallt när vi gick. Efter Kitteldalen såg vi inte skymten av något mer vatten längs vägen.
 
jag brukar inte rekommenderar massor med vatten av flera anledningar och egentligen är jag emot theromos utom vid jakt och fiske.. det är jäkligt trevligt att ha med en mindre 0,5/1 liters termos med varmt vatten, då kan man ta med några varmakoppen för kort rasterna, det kan göra underverk för motivationen.. ta med dig 1liter vanligt vatten också..
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips