Hur mycket vatten för en vandringsdag?

Jag ska till Kebnekaises sydtop nu till augusti. De säger att turen tar ca 12 timmar. Det är första gången jag vandrar så här länge så långt bort från någon kiosk eller pressbyrå!
Hur mycket vatten ska man ha med sig? Räcker det med två liter?
 
Vandring till Keb

Normalt om du inte stöter på problem med höjden,så tar det 6 tim upp och ungefär lika nedför
=12tim så det bör räcka med 2Liter men ta gjärna med dig energikaker eller dyligt för att fylla på förrådet och ät en rejäl frukost innan.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Du behöver dock inte släpa vatten hela vägen. Om du ska gå västra leden så är den sista "säkra" platsen att ta vatten på nere i Kitteldalen.

Det kan gå att hitta lite vatten även högre upp.
 
En och en halv

Guiderna på fjällstationen rekommenderar 1,5 liter. Jag tyckte det lät i minsta laget, för jag brukar bli rejält törstig när jag vandrar, men det räckte mer än väl. Det var kallt när vi gick. Efter Kitteldalen såg vi inte skymten av något mer vatten längs vägen.
 
jag brukar inte rekommenderar massor med vatten av flera anledningar och egentligen är jag emot theromos utom vid jakt och fiske.. det är jäkligt trevligt att ha med en mindre 0,5/1 liters termos med varmt vatten, då kan man ta med några varmakoppen för kort rasterna, det kan göra underverk för motivationen.. ta med dig 1liter vanligt vatten också..
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.