Hur fungerar Gore-Tex kängor?

Jag hörde av en försäljare att Gore-Tex kängor inte "andas" utan bara "håller" kondensen i skon. Är det någon som har kunskap om detta. Om han har rätt borde inte impregneringen påverka skons "andningsförmåga"... eller?

Per
 
Per75; sa:
Jag hörde av en försäljare att Gore-Tex kängor inte "andas" utan bara "håller" kondensen i skon. Är det någon som har kunskap om detta. Om han har rätt borde inte impregneringen påverka skons "andningsförmåga"... eller?

Per

Huruvida GT enbart håller kundensen kvar inne i skon eller inte är jag kanske inte rätt person att svara på.
Men två saker vill jag framföra:
1) GT:s förmåga att "andas" är helt klart överdriven!
2) Dock andas den klart bättre än t.ex. ett par Tretorn Sarek stövlar.

Jag skulle vilja påstå att med impregnering på ett par GT-kängor så blir det lite utav "kaka på kaka". Även om GT inte andas lika bra som en tunn socka så funkar det någorlunda. Det håller vätan ute utifrån och släpper ut en liten del innifrån. Det är iaf mina erfarenheter.

// Lars
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
GTX-kängans funktion

GTEX i kängor fungerar enligt följande principer:

GTX fodrets uppgift: hàlla fötterna torra

Det finns olika typer av Gore-Tex foder beroeende pà vilket klimat som skon ska anvándas i; t.ex Duratherm för kallare klimat, XCR för varmare klimat, GTEX standard fór "normala fórhàllanden" etc.

Obeeroende av typ sà är GTX-fodret alltrid uppbyggt av olika laminat. Det viktigaste laminatet ár sjálva membranet som sitter i mitten av de övriga skyddande laminaten: detta mebran har en konstruktion bestàende av massor av mikrospopiska smà hâl, vilka är smà nog för att ej sláppa igenom vattenmolkyler, dvs. vatten kommer ej in utifrân. Dock ár de stora nog för att sláppa ut vattenânge-molekyler, dvs. kondensen som bildas inne i skon av tâbira kan släppas ut. (det är detta man kallar "andas").

Laminatet närmast foten har till funtion att hàlla fötterna torra genom att snabbt suga ât sig fotsvetten (helst ska man ju ha pà sig en bra socka med Coolmax, som ár den som först suger àt sig svetten). Av värmen som uppstàr inne i en sko sà onvandlas svetten till ànga, och släpps ut genom de olika laminaten, och sedan ut genom ovanládret.

Även om man ibland tycker att det kánns varmt inne i skon, sà kan man oftast konstatera att foten trots detta ár torr nár man tar av sig skor och strumpor.

Att fötterna hâlls torra ár ju som bekant viktigt fór att man ska mà bra under en vandring, dà blöta fötter dels fórstärker temperatur-upplevelsen, och dels sà skavs ju blöt hud snabbt sónder.

Slutligen ár det viktigt att pàpeka att GTX inte fungerar om skon i övrigt inte ár nâgorlunda vattenavvisande eller "andas". Gore kontrollerar dárfor stenhârt kvaliteten pà sina GTX-licens-tagare (enbart ett fàtal kvalitetstillverkare-med vissa undantag- i varje land fàr licens, ). Varje sko som har GTX màste testas och godkánnas av Gore, för att se att de uppfyller deras krav pà vattenavisande ovanláder, material som andas (ovanláder, ovanläder-fórstárkningar, lim, stoppning etc).

Enbart GTX godkánda sprayer och sko-krámer för skovàrd och impregnering bór anvándas, dà mànga andra tápper till inte bara för inkommande vatten, utan áven för det som vill ut.

jaha ja, det var det. Sen finns det ju en del som inte gillar detta, men det ár ju en annan historia..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips