Hur blir vintern ?

Vulkanutbrottets askmoln

har ju försvunnit och borde inte påverka längre om det ens haft någon påverkan överhuvudtaget.

Polarisens utbredning torde ha betydelse. Liten nu i september även om det inte är "alltime-low". http://nsidc.org/arcticseaicenews/

Vintern 2010 var lite kallare här i Sverige än de senaste åren samtidigt som det var varmare i OS-området i Canada. El Ninjofenomen? Jetströmmarna och lågtrycksbanorna borde kunna vara en del av förklaringen.

Thure
 
Medelvärdena för fiskskinn, kaffesump och rönnbär efterlyser du alltså?

Fiskskinn och kaffesump är påverkade och bearbetade av människan, och kräver en viss tolkning av en "kunnig". Mängden rönnbär kan vilken pappskalle som helst se, inget dolt för oinvigda.

Du börjar likna en kristdemokrat med spetsfundigheterna, lite djup efterfrågas, tack.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Jag tror man ska ta långtidsprognoser med en nypa salt men en polsk förståsigpåare sa att det skulle bli den värsta vintern på 1000 år ! I såna fall är det bara att förbereda långfärdsskridskorna =)
 
Viljan o tron är stark. Jag hoppas det blir en grön vinter ända hit upp i södra dalarna, det blir så mycket enklare på jobbet då. Jag eldar fjärrvärmeanläggningar ( 3 st )
 
Jag tror man ska ta långtidsprognoser med en nypa salt men en polsk förståsigpåare sa att det skulle bli den värsta vintern på 1000 år ! I såna fall är det bara att förbereda långfärdsskridskorna =)

Ingen ide' - alla isar kommer snabbt att snöa över. Och snön kommer att ligga djup och torr varför skidåkning blir mindre nöjsam. Det blir att ta fram stora snöskor och renspann. Om man ens vill vara ute i minus 30. Jag törs knappt tänka på elräkningarna.

Huga
T
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips