Höstväder Nikkaluokta-Abisko

Då har man gjort sin första tripp i de svenska fjällen! Förutom att vi gjorde ungefär alla fel man kan komma på så var det helt underbart! Så nu har jag planerat en resa dit igen i början-mitten av september. Jag tänker (ensam denna gång) gå från Nikka- till Abisko och har 12 dagar på mig, vilket väl är en rimlig tidsplanering? Men nu börjar undringarna och frågorna hopa sig. Främst är det vädret jag skulle vilja veta mera om. Har kollat runt på nätet men hittar inga riktigt bra svar! Jag vet att det varierar hastigt o lustigt där uppe, men hur brukar temperaturen vara oftast? Är snö vanligt redan då? Och i så fall, brukar det bli ett täcke eller smälter det bort fort? När blir det mörkt, har fått för mig att solen går ner vid 21-tiden, stämmer det? Eller är det mera vanligt med regn? Är det ofta många minusgrader på nätterna? Ja, sådana funderingar har jag och undrar om ni erfarna och "noobs" inom fjällvandring kan berätta vad ni vet och tycker?
Alla svar emottages glatt!

mvh/anna
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Solen går ner tidigare än så. Kolla statistiken på länkarna ovan eller t.ex. hos STF.

Början/mitten September skulle vara mitt förstahandsval absolut. Helst mitten eller andra halvan September. Massor med höstfärger om hösten inte kommit för tidigt. Visst kan det komma snö då, om det sedan kommer nere på Kungsleden eller inte är en annan fråga. Jag skulle säga "inte vanligt" men bli inte överraskad.

Minusgrader ska du allt räkna med nattetid. Hur många får statistiken säga.

http://www.kebnekaise.nu/ kan du hitta mer info om väder och vind.

Mvh
Peter P.
 
Då har man gjort sin första tripp i de svenska fjällen! Förutom att vi gjorde ungefär alla fel man kan komma på så var det helt underbart!

Sådär kan du ju inte sluta, nu vill vi ju ta del av dina misstag :p
Inte för å gotta oss, men kanske undvika dom själv :)

Som sagt, början/mitten på Sept är oerhört vackert...Kan få soliga fina dagar men lite kalla nätter.
Är nog större risk att det regnar än snöar, men snötäcke på lite höjder kan du nog räkna med.

(Nu blev man ju sugen lägga in en tur till i sept när man tänker till)

På 12 dagar kan du gå baklänges den sträckan, fast då hinner du njuta iaf.

Go tur!

//MD
 
Kan vara riktigt eländigt med en del snö, snöblandat regn, regn, dimma, låga moln, blött och fuktigt.. men också helt underbart med fantastiska höstfärger, torr kall klar luft, avsaknad av flygfän, snöpudrade toppar och lite folk och personligen tycker jag september är en fantastisk månad att vandra i.

Det är väldigt svårt att sia om vädret för spektrat kan som sagt vara stort och det beror (ffa snöfall) mycket på höjden. Nere i Nikka kan det vara helt andra förhållanden än i Tarfala, för att ta ett exempel. Även om de geografiskt är hyfsat närbelägna.

Nattetid kan kvicksilvret krypa ner mot runt -10. Knappast så mycket kallare än så.

Det blir som sagt mörkt på nätterna. 10 september går solen ner 19.44 och går upp 05.41 vid Keb. Detta tycker jag själv är rätt mysigt och har man tur så bjuds man på fantastiska scenerier som t ex norrsken över fjällmassiven: http://www.utsidan.se/albums/viewpic.htm?ID=24452

Om du ser nån med stor kamera som vimsar omkring så hojta för jag ska själv vandra runt keb-massivet i september. :)

mvh
David
 
Nu vet jag lite mer....

....inbillar jag mig i alla fall! Fast vad kan man veta när det ju faktiskt kan skilja så enormt på vädret som ni beskriver? Men jag tar nog med en lite tjockare tröja än vad jag först hade tänkt. För ETT av misstagen vi gjorde när vi var uppe där nyligen var just att packa på tok för mycket i ryggorna! Trots att vi dumpade mer än hälften av vårt ursprungliga matförråd i Abiskojaurestugorna var säckarna inte nämnvärt lättare. Övriga fel (för er att gotta er i) var bla att vandra för fort, för länge utan paus för varmt klädd för att man inte orkade stanna och ta av lite kläder, fortsatte trots skoskav mm mm. Men detta till trots blev man inte avskräckt utan tvärtom fick blodad tand! Så vis av alla erfarenheter och som nybliven ägare till boken "vandra fjäderlätt" ska man nu möta fjällen i en ny närkamp! Skämt åsido, men en sak är säker, jag tänker inte bära mer än 12kg, kosta vad det kosta vill i uppoffringar!
Tack för alla svar!
Anna
 
Man lär sig...

nåt nytt för vaje gång man är ut :) Det som är det fina ,och fullärd blir nog ingen heller...
Kul att du redogjorde era upplevelser.

Lyfter på hatten för tappert kämpande trots motgångar :)

//MD (som ska kämpa tappert i fjällen med cykel en vecka, åker imorrn)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips