Hjälp! Min första vandring!

Hjärnan, men inte lungorna. Sen tror jag njurarna tar lite och att det är nåt med blodkroppar också, men kan minnas fel om det. Hjärnar står för det stora behovet ivf. Men det är inga mängder. En normalkostare behöver 150 g per dag. Någon som är inkörd på lågkolhydratkost bara 50. Och äter man inga kolhydrater alls tillverkar kroppen glukos själv. Men man kan må rätt pyton om man inte är van. Och processen lär tära på proteinet/musklerna. Underäter man även protein är det inte så lyckat.
 
Jag har fått lära mig att hjärna och lungor är de två organ i kroppen som kräver glukos för att fungera bra?

Hjärnan måste ha någon form av kolhydrater (glukos/glykogen?) då andra energikällor "är för stora för att nå upp" typ. Får kroppen inte kolhydrater producerar levern ketoner som ersättning så hjärnan får sin energi.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Hjärnan kan inte gå helt på ketoner. Det absoluta behovet är runt 50 g glukos som jag sa. Men kroppen kan producerar glukosen också. Frågan är om det är önskvärt.

Men ditt problem verkar ju inte vara för lite kolhydrater. Snarare för lite av alltning annat. ;-)
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Tjo. Jag lever. Var på hotellet. Chillade mest och fattade hur trött och sliten jag egentligen var. Hade beslutsångest ifall jag skulle vandra vidare men kunde inte överblicka det hela. Valde att vara nöjd och ta mig tillbaka.

Dock inser jag snabbt hur lugnt och skönt det var ute i naturen jämfört med Malmö 😀 Planen är nu att dra ut lite i östeuropa och Tyskland.

Sen ska jag ut på ett nytt äventyr är tanken. Då ska jag lära.mig laga mat därute också. Nu blev det ju enbart vattenkokning.

Ska planera in bättre väder nästa gång. Fick sämsta tänkbara förutsättningar som nybörjare.

Hade även en del problem med fötterna och vad etc som bidrog till att jag inte åter begav mig ut. Vädret var kasst igår dessutom vilket gjorde att jag inte orkade lägga den extra energin om söndagen som hade behövts. Dock sken det upp mot kvällen.

Kollade in corky beef på willys iaf då det låg runt hörnan från hotellet. Hade även pulvermos i tankarna men jag hade svårt att se hela planen framför mig.
 
Härligt att höra att du planerar nya vandringar och, precis som vi tipsade om, bygger på med nya utmaningar utifrån föregående insikter.

Tack för att vi fått följa dig så här, det har varit väldigt spännande och jag är superimpad att du fixade vara ute så länge på din första vandring och under rådande förhållanden. En risk när man vandrar nära bebyggelse är ju annars att det kan vara lite väl lätt att bryta. Vilket samtidigt är en säkerhet såklart! Grymt bra kämpat!

Kul att få följa, men samtidigt kunde det kanske vara spännande att upptäcka hur det är att tillbringa några dagar ute, utan att vara uppkopplad? :)
 
Bra kämpat! Välkommen hem!
icon7.gif
 
Såhär efteråt vore det intressant att höra lite vad du tycker om de tips du fick i början av tråden. Om det var några tips du borde lyssnat mer på eller om alla tips var värdelösa? :)

Det var ju ganska olika åsikter om de olika tipsen och råden.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.