Hjälp! Min första vandring!

Det med ringen hängde jag inte med på men lär se när jag väl packar upp.

Längst ner i botten av hongängan på brännarens ventil, ligger det en svart o-ring som tätar mot flaskan. Jag har inte varit med om att den trillat ut någon gång, men det är viktigt att den finns där och är oskadad.
(Går att få tag i som reservdel från Primus (som tillverkar Trangias gasbrännare)).
 
Blir käk i Lindome innan det hela börjar. Tåg från gbg nu. Sen vandring tre kilometer till starten av leden. Slå läger på något bra ställe. Chilla och känna ensamheten. Imorgon vandring norrut. Får se så jag hittar ett bra ställe att slå läger. Helgen kan bli tuff då det ska regna mycket men lika bra starta i tufft väder så blir det bara bättre längs resan.

Finns det några bra stugor längs vägen man kan ta in på? Vandrarhem alltså. Tänkte fräscha till mig extra två eller tre gånger. Är online någon timme till medan jag äter 🙂
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tvagning med trasa och varmt vatten kommer man rätt långt på :)

Håll fötterna torra och byt sura strumpor och torka dem alltid över natten.

Varm dryck stärker när vädret är piss. Tepåsar är lätta och du kan nog köpa några av lunchstället :)
 
Det är kontrasterna som ger livsnjutning...

Det finns ingen bättre känsla än att ha varit ute en vecka i fält och sen få duscha och tvätta håret. Den njutningen är en orsak att man beger sig ut överhuvudtaget tycker jag.

Ser mycket fram emot dina uppdateringar och hoppas på enstaka bilder som fångar dagen du upplevt på ett intressant sätt.

Kanske det finns lite utsidan jockar som kan fixa och hjälpa dig på färden när trubbel dyker upp.
 
Inte dusch och så, men i boken Stuglandet hittar jag (minst) två stugor öppna fr alla och gratis efter Bohusleden. Kan ju vara skönt bara att komma under tak.

Modalenstugan.
Strömmarnas naturreservar, Munkedal.Bohusleden etapp 15.
Tre britsar och kamin i den öppna delen (finns ockå en låst del för uthyrning).
Vatten kan tas från bäcken bredvid stugan.

Vaktarekullen
Kynnefjälls naturreservat norr om Munkedal.
Står inget om facilitetarna, men än att det var ont om ved när författaren var där och att det finns en kallkälla.
 
Hej och tack för hjälpen med info angående stugor och övrigt.

Sitter och funderar på om allt vatten är drickbart kring leden med en sådan "life strawer" eller vad det nu hette. Det ska ju ta bort allt utom virus typ. Vatten är ju det som kommet vara bristvara när jag tänker i sin renaste form.

Batteri gör att mobilen kommer vara död mesta delen av tiden annars vore det skoj att dokumentera mer.

Väntar just nu mest på att solen ska gå upp. Daggen försvinna och sen tar jag tag i dagen och ska försöka ta hela etapp ett idag.

Var fantastiskt vackert vid starten där jag övernattat. Gick ner till sjön och vindskyddet precis vid starten. En viss känsla att vara mitt i naturen. Fågellivet är åtminstone rikt här. De tror solen redan gått upp. Synd man inte har en aning om vad för fåglar det är.

Så viktigaste fråga... är allt vatten drickbart med mitt sugrör? 🙂 eller bör jag undvika något speciellt vattendrag?
 
Inte dusch och så, men i boken Stuglandet hittar jag (minst) två stugor öppna fr alla och gratis efter Bohusleden. Kan ju vara skönt bara att komma under tak.

Modalenstugan.
Strömmarnas naturreservar, Munkedal.Bohusleden etapp 15.
Tre britsar och kamin i den öppna delen (finns ockå en låst del för uthyrning).
Vatten kan tas från bäcken bredvid stugan.

Vaktarekullen
Kynnefjälls naturreservat norr om Munkedal.
Står inget om facilitetarna, men än att det var ont om ved när författaren var där och att det finns en kallkälla.

Modalen stugan brann ned i maj men den skulle byggas upp igen.
Har ingen info om den har öppen del som den gamla
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips