Hjälp mig Scarpa vs asolo

Jag blir bara förvirad av det som står på internet.
Âr det någon som har erfarenhet med Asolo Afs 8000 eller Scarpa Vega?
För o nackdelar
 
Hej

Fins massa inlägg om dom, sök på Scarpa Vega...
Jag köpte ett par vega nu och är nöjd, har inte varit på berg, men dom käns bra:)
 
Jag har ett par Asolo AFS 8000 som jag är mycket nöjd med. Jag kör med dessa när det är riktigt kallt (dvs. när man inte vill använda sina läderskor). Det är nog den lättaste och minst stela plastsko jag prövat. Kort och gott en, tycker jag, bra sko.
 
Vega

En stor fördel med Scarpan är att den har en bättre rundning på sulan (rull) och att det är ledad i skaftet vilket underlättar när man ska gå i dem, behöver man extra värma så finns det en EVA innersko, eller så skaffar man sig en Thermo-flex innersko och förstärker med.
- anders
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Vega!

Har gått många mil i mina Vegor, både på flaten och höjden under olika temperaturer. In och utmarsch från Aconcagua mm.
Är riktigt nöjd!
/Daniel.
 
Tjena

Du har inte funderat på Koflach?

Använde dessa under hela min Aconcaguatripp och det funkade över förväntan.

Mvh
Johan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips