hitta kängor i Gbg

Hej alla !

planen är att min fru skall invigas i fjällvandrandets underbara värld i sommar, och nu har utrustningsjakten börjat! just nu letar vi efter ett par bra kängor till henne men vet inte vart vi skall hitta dessa. vi var inne på bägge naturkmpaniets butiker i gbg men fick ingen eller väldigt usel hjälp av personalen. min fråga är nu vilka andra butiker finns som kan hjälpa henne ? är femmans sport fortfarande att räkna med och/eller finns det några andra butiker som har ett bra utbud på kängor för tjejer?? Tacksam för Hjälp. //Nicklas
 
Tyvärr dominerar naturkompaniet i gbg med tre butiker inom 500 m. Men jag tycker dom har hyffsat kunnig och hjälpsam personal, men har märkt att det är många olika som jobbar där. Det kan ju tolkas som vissa bara gästarbetar på helger osv och inte har kunskap. Men visst har dom ett bra utbud av kängor till tjejor :) Min flickvän köpte ett par låga lundhags och är nöjd. Annars finns ju Tierra,Fjällsport och femmans sport. Men tycker kängutbudet är bäst hos naturkomp.
 
Femmans Sport hjälpte min flickvän med känginköp för några veckor sedan, mycket bra ställe!

Bor själv inte i Göteborg men tycker att Femmans Sport har klart bättre utbud än Naturkompaniet.
 
Naturkompaniet har bra utbud och ibland väldigt bra priser. Halva priset på många fina kängor på Stora Nygatan (i allafall för några veckor sedan). Serviccen kunde väl vara bättre men när man väl frågat efter hjälp så var de rätt kunniga, men jag hade kanske tur.

Annars tycker jag att Femmans Sport är oslagbara både på service, kunnande och utbud.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Kanotcentrum m.m.

Kanotcentrum vill älven är bra och har ett brett sortiment på kängsidan om jag minns rätt.

Tierra vid Grönsakstorget har sina märken som säkert är bra.

Terräng på Ringön har en del intressant.

Jag kan hålla med om att det brukar vara en hel del väntetid i vissa Naturkompanibutiker i stan, men de har nog det bredaste sortimentet. Femman verkar sakna Lundhags och skalkängor, så vill man ha det får man nog leta annorstädes.

Jag håller med om att Fjällsport är en grymmt bra butik, men de har väll inte så mycket mer vandringskängor än någon enstaka Garmontmodell?

Sedan ligger det en liten märklig butik på Krogslätts torg med, där de säljer Graninge och lite sådana grejor.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips