Hink över öppen eld?

Tjena!

Jag och kompis ska ut i helgen i en Nationalpark, Söderåsen. Där är det inte tillåtet att göra upp eld på andra platser än de av parken angivna (eller hur de uttrycker det) och då tänkte vi helt enkelt utnyttja dessa platser till matlagning. Men jag vet inte hur sugen jag är på att ställa en av kastrullerna till spritköket över öppen eld, så jag har letat lite efter en kastrull på en loppis för att använda till det här, men inte lyckats... Inte letat så länge :)

Men då tänkte jag ta en hink (http://www.biltema.se/sv/Fritid/Tradgard/Plantering-och-skotsel/Forzinkad-hink-85400/) och helt enkelt använda den som kokkärl. Vad tror ni om det?
__
Fredrik
 
Ikea har grytor och lock som är helt i rostfritt. De funkar bra över öppen eld (Men de kan nog bli lite ojämna i bottnen pga värmen så räkna inte med att ha dem i hemma i köket efteråt). Skaffa ett par svetshandskar för att hantera de varma grytorna.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Jag förstår inte varför du inte kan använda spritköket på en av den färdiggjorda eldplatserna?

Anledningen till att jag inte ville det är att det blir så missfärgat, och möjligheten att låta en gryta stå och långkoka lite på eldplatsen.

Kolla på en loppis, de brukar finnas något billigt kärl om du inte vill använda dina aluminiumkärl. Jag använder samma till kök som eld.

Ja, får svänga förbi något och kolla lite. Har inte riktigt haft tid för det och det är ju dags nu till helgen :) Den lates stora bekymmer...
__
Fredrik
 
Försvarets snuskburk är ju perfa - den i stål är desutom haverisäker smältpunktsmässigt.

Brukar ha med vintertid för att ha vid elden för snösmält och viss stationär matlagning.
 
Hänkel

är praktiskt på en gryta som skall användas över en öppen eld.

Thure
 

Bilagor

  • 182507.jpg
    182507.jpg
    5 KB · Visningar: 1,774
Senast ändrad:
Thure har ett bra förslag.
Jag har själv Trangias 4.5 liters som får hänga med året om. Blir det en brasa och vatten i närheten så kokar jag upp varmt vatten så det finns till disk eller om frugan ska ägna sig åt fotvård och pedikyr därute i spenaten. Kitteln rymmer resten av köksattiraljer och stoppas in i sotpåsen efteråt.
 
Jag har funderat på detta också och undrar: Är det någon som testat att ha exempelvis en ful-stekpanna i rostfritt som man placerar i elden, varefter man placerar en sin fina aluminiumgryta eller kanske titangryta i stekpannan. Rimligen borde ju stekpannan kunna ta den värsta stöten och också fördela värmen lite. Effektförluster kan man ju bortse från i de flesta eld-tillämpningar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips