Hilleberg, hjälp med tältstång.

Bilagor

  • 6FEF8DEB-4AA0-4062-BA5A-928EC9E2C1D7.jpeg
    6FEF8DEB-4AA0-4062-BA5A-928EC9E2C1D7.jpeg
    726.9 KB · Visningar: 241
  • 8C3F9D4D-CDDC-4B1C-8092-9891E6270C50.jpeg
    8C3F9D4D-CDDC-4B1C-8092-9891E6270C50.jpeg
    885.2 KB · Visningar: 237
Jag har likadana (fast röda 9.35mm) till mitt Hilleberg Staika inköpt runt år 2000. Så de tillhör nog gruppen 'äldre stänger' på sidan du länkar till.
DSC_0092.JPG
 
Senast ändrad:

Ser ut som 9mm stänger som de brukar ha till red-labeltälten. 10mm är standard till black label, så någon har väl bytt ut sina 10mm mot 9mm.

 
Även stånglängden är lite udda, 3680mm som jag kan läsa på bilden. Hilleberg brukar ha stångsektioner på drygt 50cm (men det kan ev förklaras av om tältet är av äldre modell). Mitt Nammatj 2GT är från 2010 och har 10mm (ofärgade DAC NSL Featherlite) stänger, så säkert samma for Keron av den årgången eller nyare tält. Enklaste är givetvis att skicka ett mail med bilder till Hilleberg. Bifoga serienumret som är insytt i tältet kan Hilleberg direkt ange vilket år tältet är tillverkat.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Väcker en gammal tråd till liv då jag hittade denna bild på Fjellforum.no och tyckte den var så intressant att den bör bifogas en lämplig tråd på Utsidan:
bilde.png.b6a55bf46d574289b615f1bca8e05810.png
 
Vet inte hur jag ska läsa av det där diagrammet. Mina är gula, är det den gula linjen då eller? Och vad är det för förkortningar?
 
Ja om det är modellen NSL gäller den guloranga linjen. Vertikala linjen är böjmotstånd, horizontella är vikt (även om det inte framgår gissar jag på vikt i g/m)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips