Hilleberg, hjälp med tältstång.

Bilagor

  • 6FEF8DEB-4AA0-4062-BA5A-928EC9E2C1D7.jpeg
    6FEF8DEB-4AA0-4062-BA5A-928EC9E2C1D7.jpeg
    726.9 KB · Visningar: 232
  • 8C3F9D4D-CDDC-4B1C-8092-9891E6270C50.jpeg
    8C3F9D4D-CDDC-4B1C-8092-9891E6270C50.jpeg
    885.2 KB · Visningar: 231
Jag har likadana (fast röda 9.35mm) till mitt Hilleberg Staika inköpt runt år 2000. Så de tillhör nog gruppen 'äldre stänger' på sidan du länkar till.
DSC_0092.JPG
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ser ut som 9mm stänger som de brukar ha till red-labeltälten. 10mm är standard till black label, så någon har väl bytt ut sina 10mm mot 9mm.

 
Även stånglängden är lite udda, 3680mm som jag kan läsa på bilden. Hilleberg brukar ha stångsektioner på drygt 50cm (men det kan ev förklaras av om tältet är av äldre modell). Mitt Nammatj 2GT är från 2010 och har 10mm (ofärgade DAC NSL Featherlite) stänger, så säkert samma for Keron av den årgången eller nyare tält. Enklaste är givetvis att skicka ett mail med bilder till Hilleberg. Bifoga serienumret som är insytt i tältet kan Hilleberg direkt ange vilket år tältet är tillverkat.
 
Väcker en gammal tråd till liv då jag hittade denna bild på Fjellforum.no och tyckte den var så intressant att den bör bifogas en lämplig tråd på Utsidan:
bilde.png.b6a55bf46d574289b615f1bca8e05810.png
 
Vet inte hur jag ska läsa av det där diagrammet. Mina är gula, är det den gula linjen då eller? Och vad är det för förkortningar?
 
Ja om det är modellen NSL gäller den guloranga linjen. Vertikala linjen är böjmotstånd, horizontella är vikt (även om det inte framgår gissar jag på vikt i g/m)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips