Hestra skidhansdskar

Mina har blivit lortiga hur rengör man dom bäst... tänkte sedan smörja in dom med medföljande lädersmorning men först vill jag ha dom rena...
 
Enligt hestras rekommendationer så tar man på sig handskarna och "tvättar händerna" med tvål, det är ganska svårt att tvätta insidan av en vattentät handske, men man får komma ihåg att man inte ska vända den ut och in, iaf inte om det är en handske i flera lager då det kan vara väldigt svårt att få tillbaks den som den ska vara sen.. Så säger hestra iaf. :)
 
Jag brukar göra precis som redan sagts, ha på handskarna och gör på samma sätt som när du tvättar händerna. Låt lädret vara lätt fuktigt när du fettar in det, var noggrann med smörjningen vid sömmen mellan läder och tyg.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Vilken modell?

Kan gå att kränga den ut och in om den inte är i dubbla lager för att lättare tvätta insidan.

Många av Hestras handskar har löstagbart foder och då är det lättare att fixa rentvättning. Fläckar på utsidan ser jag inte som problem det visar att du använt handskarna.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips