Hej!

Jag är en helt vanlig frilufsare som håller till runt Västervik och där har vi Tjustleden som går ganska nära. Den sträcker sig ca 20 mil och finns mellan Ostkustleden (söder) och Östgötaleden (norr). Jag håller på att utforska hela leden och har hittills vandrat 3 etapper med övernattning osv. Det vore roligt att få kontakt med en eller flera som också har erfarenheter av Tjusleden. Mest för tips och utbyte av information och andra upplevelser. Du får gärna höra av dig oavsett erfarenheter eller ej men med ämnet "Tjustleden" som grund.
De etapper som jag nu vandrat är etapp 2, 3 samt "Ankarsrumsdelen" så dom har jag koll på.
Som sagt, kontakta mig gärna antingen om du vill ha info eller har erfarenheter att dela. Allt är välkommet :) Trevlig höst i naturen alla!

//Thomas


...sent by Tapatalk
 
Senast ändrad:
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Ett säkert tips är att leta reda på Friluftsfrämjandet Västervik. Där går du in på vandring och hittar så deras grenledare, Stig Strömer. Kontakta honom för en prat, han har nämligen gått de flesta om inte alla etapper en eller flera gånger.

Vänligen
/Håkan
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.