Handskar på vandring

Har läst lite här och där på nätet och i böcker om utrustning/kläder för vandring i nordiska fjällmiljöer sommar och höst.

Hittar dock ingen samlad bild av vad som används.

Varma, vindtäta och snabbtorkande finns det?

Någon som använder handskar av typen där man kan vika undan en tummvante så det blir ett par fingervantar.




/Botak
 
Jag brukar ta med mig ett par skidhandskar typ tunna, skönt att ha något på händerna om man ska pilla med utrustning och det är blött och kallt.

senare på hösten följer något varmare med, fleecevantar alt ullvantar

/micke
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Likt KLAGER så använder jag arbetshandskar från Tegera. Slitstarka, billiga och bra. Finns även fodrade för de kallare barmarksårstiderna.
 
Lager på lager, thinnies, ylletumvantar, skalvantar. Går att torka i fält. Kan kompeteras med torghandskar. Inför regniga höstturer kan skalvantarna bytas till mc regnskalvantar.
go tur
 
Arbetshandskar till arbete och vandring och tumvantar till rasten. Köps billigast på typ Jula. Är det riktigt kallt åker kungens tumhandskar med innervante av ull med istället!
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Handskar

Löparhandske i andassyntet, med fuskskinn/läder på handflattorna. Funkar klockrent vår/sommar, finns i vanliga sportbutiker. men teamsportia o intersport känns säkrast. sedan har jag med mig ett par Linner och vanlig femfinger-skidvante som komplement till höst och vinter. Har fungerat utmärkt hittills. Kanske ska/borde byta ut skidhandsken till en tumme eller skjutfinger till riktigt kalla turer.
 
Har använt div. torgvantar och tunna softshellhandskar men jag har landat i att använda Hestras "vikundanvante" som en bra kompromiss. Den är gjord i windstopperfleece och är varm, vindtät och vattenavvisande. Det går fort att vika undan överdraget för att få fingerfärdighet men tummen är fortfarande vantklädd så det blir ändå lite fippligt.

Skulle också kunna tänka mig att använda en bra och lagom fodrad montagehandske, Tegera 295 tycker jag är bra.
 
Många intressanta svar. Passade på mellan OS-sändningarna och klämde på några Hestra varianter som såg fina ut.

En tur till Jula eller liknande blir det för att kolla arbetshandskarna.

Tack för fina tips.
 
tunna cykelhandskar (halva fingrar) i syntetmaterial, om jag behöver dvs. Detta för att kunna vara homo habilis vid behov utan att frysa om händerna samtidigt.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.